Trwa ładowanie...

Budzą odrazę, ale nie wolno ich zabijać. Można tego pożałować

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 21.05.2023 16:31
Kowal bezskrzydły, kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus)
Kowal bezskrzydły, kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus) (Getty Images)

Mało kto jest miłośnikiem insektów, dlatego wiele z nich ginie spod rąk dorosłych i dzieci. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie owady są pasożytami. Niektóre z nich są naprawdę pożyteczne. Gdy więc pojawią się w twojej przestrzeni, nie zabijaj ich. Lepiej wynieść je na zewnątrz i pozwolić im działać.

spis treści

1. 8 pożytecznych owadów

  • Pszczoły

Pszczoły miodne są ważną częścią ekosystemu. Odwiedzają okoliczne kwiaty w poszukiwaniu pożywienia – nektaru oraz pyłku. Tym samym zapylają również rośliny, które stają się większe i ładniejsze. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie bioróżnorodności i uzyskanie wysokich plonów. W ostatnich latach ich populacja drastycznie spadła, dlatego warto je chronić.

  • Biedronki

Dzieci uwielbiają patrzeć na biedronki. Niestety podczas tych obserwacji nierzadko dochodzi również do rękoczynów. Warto na to zwracać uwagę, ponieważ biedronki są bardzo pożyteczne. Dane z National Geographic mówią, że owad ten jest w stanie zjeść nawet 5 tysięcy szkodników przez całe swoje życie. Dzięki biedronkom pozbędziemy się muszek owocowych, mszyc, roztocza i wciorniastek.

  • Modliszki

Modliszki są pomocne zwłaszcza w ogrodzie. Żywią się owadami, dzięki czemu ochraniają rośliny. Zdarza się, że ogrodnicy specjalnie je kupują i umieszczają w swoich ogrodach.

  • Pająki

Na listę pożytecznych owadów trafiły również pająki. Choć w wielu domach budzą one ogromny strach, to tak naprawdę odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Pomagają pozbyć się nieproszonych gości, takich jak komary, gzy i meszki, które łapią w swoje sieci. Dodatkowo zjadają mszyce i inne pluskwiaki.

  • Nasosznikowate

Nasosznikowate są często mylone z pająkami ze względu na podobny wygląd. One również są pożyteczne, ponieważ żywią się wieloma szkodnikami znajdującymi się nie tylko w ogrodzie, ale również w domu.

  • Skorki (szczypawki)

Choć szczypawki odstraszają wyglądem, to nie warto ich zabijać. Zjadają martwe owady i rozkładającą się materię, więc korzystnie wpływają na ekosystem. Nie wolno ich jednak dotykać – mogą uszczypnąć!

  • Tarczówki marmurkowate

Nie każdy zna ich nazwę, choć zapewne często widać je w ogrodzie. Polują one na mszyce, gąsienice oraz chrząszcze roślinożerne. W interesie każdego ogrodnika jest chronienie ich, ponieważ wyświadczają niezłą przysługę. Uwaga – w chłodne dni mogą szukać schronienia w domach.

  • Złotookowate

Złotookowate mają delikatną budowę ciała i są dosyć popularne w naszym kraju. Choć wiele osób zwalcza je ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki mogą wydzielać, to nie warto tego robić. Złotookowate żywią się mszycami, mączlikami, przędziorkami, a także wełnowcami, wciorniastkami oraz konikami polnymi.

  • Kowal bezskrzydły

Kowal bezskrzydły jest zupełnie niegroźny, natrafimy naniego od wiosny do jesieni między innymi w lesie, na łące, a także na murach czy nagrobkach, przez co zyskał potoczną nazwę "cmentarnik" lub "tramwajarz". To owady, które nie gryzą i nie przenoszą chorób, nie atakują również zwierząt, nie niszczą też upraw, są za to wyjątkowo pożyteczne. ponieważ rozkładają związki organiczne, a z powodu wydzielanego przez nie przykrego zapachu, pomagają walczyć z komarami.

Kowal bezskrzydły, kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus)
Kowal bezskrzydły, kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus) (Getty Images)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze