Trwa ładowanie...

Ksiądz jest oburzony. Podniósł temat podatków, które płacą katolicy

Avatar placeholder
14.09.2024 11:29
Ksiądz o lekcjach religii. Zwrócił uwagę na podatki
Ksiądz o lekcjach religii. Zwrócił uwagę na podatki (YouTube, Facebook )

Lekcje religii w szkołach to wciąż burzliwy temat. Ogłoszone przez MEN zmiany nie wszystkim przypadły do gustu, a duchowni katoliccy walczą o "odzyskanie" miejsc w planie zajęć. Głos zabrał teraz ks. Rafał Główczyński, w sieci znany jako "Ksiądz z osiedla"

spis treści

1. Zmiany w lekcjach religii

Przypomnijmy, że w czerwcu ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka ogłosiła, że zainicjowała prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które od 1 września 2025 roku zmniejszy liczbę lekcji religii w szkołach z dwóch do jednej godziny tygodniowo. Podkreśliła, że zależy jej na oddzielenia Kościoła od państwa i zaznaczyła, że uczniowie nie powinni mieć więcej lekcji religii niż przedmiotów takich jak biologia, fizyka czy chemia.

Kontrowersje wśród duchownych katolickich wywołało również wprowadzone w tym roku szkolnym rozporządzenie, które pozwala szkołom łączyć grupy uczniów z różnych klas na lekcjach religii, jeśli w danej klasie uczęszcza na nie mniej niż siedmiu uczniów.

Biskupi ostro zareagowali na tę decyzję, a Konferencja Episkopatu Polski złożyła petycję do Sądu Najwyższego. W odpowiedzi na to prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, wydała postanowienie zabezpieczające.

2. Lekcje religii

Zobacz film: "Religia w szkołach. Kościół ma na ten temat jedną opinię"

Temat związany z lekcjami religii poruszył także ksiądz Rafał Główczyński, w sieci znany jako "Ksiądz z osiedla". Jego zdaniem uczęszczanie na zajęcia jest dawaniem świadectwa swojej wiary i rówieśnikom.

- Teraz jak ktoś się wypisuje, to wszyscy klaszczą, a jak ktoś się nie wypisuje, to jest wytykany. 'O ten, co trzyma z sukienkowymi, o, to ten, co jeszcze w ogóle w cokolwiek tego dziwnego wierzy'. I samym niewypisaniem jest się w stanie dać naprawdę innym do myślenia - twierdzi duchowny w jednym ze swoich nagrań.

W dalszej części nagrania mówi, że osoby, które nie rezygnują z lekcji religii, najczęściej pytane są o powód, dla którego decydują się uczestniczyć w zajęciach.

- Nie wiesz, jak głosić? Po prostu zostać na lekcji religii, a pytania o Jezusa naprawdę z czasem przyjdą same - przekonuje.

3. Argumenty księdza

Celem nagrania opublikowanego przez ks. Główczyńskiego jest wskazanie ważnych jego zdaniem argumentów przemawiających za tym, by nie wypisywać się z lekcji religii.

Nie zgadza się także z osobami, które twierdzą, że zajęcia powinny być organizowane przez parafię, a nie szkołę. Do tej grupy zwrócił się ze słowami:

- Taka moja prośba, aby zadać pytanie rodzicom dzieci chodzących na lekcje religii, płacących podatki w Polsce, utrzymujących tym samym szkołę, gdzie wolą, żeby lekcja religii była organizowana? W szkole, czy żeby musieli po szkole dowozić dzieciaki do parafii? - pyta.

4. Coraz mniej katolików w Polsce

Warto zauważyć, że udział procentowy katolików w Polsce spada. Przybywa osób niewierzących oraz przedstawicieli innych religii i wyznań.

Jako przynależące do Kościoła katolickiego (obrządek łaciński) określa siebie 27 121 331 osób, czyli 71,3 proc. obywateli ujętych w Narodowym Spisie Powszechnym w 202 roku. To duża zmiana, bo poprzedni w spisie z 2011 roku katolicyzm deklarowało niemal 89 proc. obywateli.

Spada też liczba uczniów, którzy zapisani są na katechezę katolicką w szkole.

Krytycy utrzymania katechezy w szkole podnoszą, że bardziej sprawiedliwe byłoby, aby związki wyznaniowe same organizowały takie zajęcia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze