Brak "ogniska domowego". Cechy toksycznej rodziny
Miało być pięknie. Ciepło, miłość, harmonia, wzajemny szacunek. Rodzina miała wyglądać jak z okładki katalogu. Niestety, zdarza się, że rodzina w której funkcjonujemy jest daleko od naszych wyobrażeń. Pojawia się alkohol, przemoc i manipulacje. Po jakich cechach poznamy, że żyjemy w toksycznym kręgu?
1. Rodzina
Rodzina to najmniejsza forma życia społecznego, którą łączą więzi emocjonalne. Jej członek to osoba na której możesz polegać w trudnych chwilach oraz dzielić się tymi dobrymi. A co jeśli tak nie jest, a relacje z twoimi bliskimi odbiegają daleko od teorii?
Toksyczna rodzina to taka, w której występują szkodliwe zachowania. Możemy zaliczyć do nich np. brak szacunku do indywidualności ich członków. W skrajnych przypadkach może dochodzić do maltretowania psychicznego lub przemocy fizycznej. Jeśli dochodzi do niej wobec dzieci może to uniemożliwiać ich rozwój. Jakie są charakterystyczne cechy rodziny dysfunkcyjnej?
2. Przemoc
Do przemocy może dochodzić na kilku płaszczyznach: emocjonalnej, fizycznej i seksualnej. Również naruszenie własności oraz zaniedbanie jest jej formą. Występuję między małżeństwem, rodzicem a dzieckiem czy pomiędzy rodzeństwem. Są to intencjonalne zachowania, mające na celu skrzywdzenie drugiej osoby. Należą do nich: szarpanie, obrażanie, wymuszanie pożycia, niszczenie rzeczy, nie udzielenie pomocy.
3. Surowy rodzic
Występuje najczęściej w rodzinach, które są zasadnicze i mocno religijne. Zdarza się, że rodzice są tak bardzo konserwatywni i agresywni, że nie zezwalają dzieciom doświadczać nowych rzeczy. Są one konieczne do wykształcenia swoich aspiracji, wierzeń, przekonań i zainteresowań. Dalej budzi to niskie poczucie wartości lub przejęcie toksycznych cech po rodzicach.
4. Warunkowa miłość
W dysfunkcyjnych rodzinach miłość może być elementem manipulacji. Dochodzi do niej w przypadku, gdy jeden z członków rodziny okazuje miłość wtedy, gdy czegoś chce. Przykładem jest matka, która okazuje dziecku wsparcie tylko dlatego, że w przyszłości liczy na opiekę nad sobą. Warunkowa miłość polega na dawkowaniu czułości, bliskości i ciepła w celu osiągnięcia własnych korzyści.
5. Perfekcjonizm
Perfekcyjna rodzina wygląda ładnie tylko od ”zewnątrz”. W domu jest nacisk i wysokie wymagania. Słowo ”możesz” jest zastępowane ”musisz”. Plan dnia realizowany co do minuty, sztywność i przewidywalność zachowań oraz rygor, to główne cechy tego modelu rodziny. Tu nie ma miejsca na naukę, słabości i błędy. Jest ”wojskowe” wychowanie, które dla dzieci może stać się piekłem na ziemi. Nie ma tu przestrzeni na beztroskie dzieciństwo.
6. Uzależnienia
Za rodzinę z problemem związanym z uzależnieniami uznaje się taką, w której działania choć jednej osoby przynoszą szkodę. Może ona zatracać się w alkoholu, używkach czy hazardzie. Dostarcza to pozostałym członkom problemów życiowych, finansowych czy emocjonalnych. Dalej relacje ulegają pogorszeniu. Narasta wrogość, smutek, nienawiść czy starch.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Dzieciaki nie piją po kryjomu. “Sączą browara przy kompie. Rodzice mają święty spokój”.