Bon 1000+ na wakacje. Kto dostanie rządowe wsparcie na rodzinny wyjazd?
Zapowiedziany przez rząd program 1000+ ma być wsparciem dla polskiej branży turystycznej. Jego szczegóły przedstawiła Jagwiga Emilewicz. Wicepremier i minister rozwoju mówiła o tym, kto będzie mógł skorzystać z programu i w jaki sposób będzie można wykorzystać pieniądze.
1. Bon turystyczny
Bon turystyczny otrzymają wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę i zarabiające mniej niż 5200 zł brutto miesięcznie. Świadczenie w formie bonu będzie można odebrać od pracodawcy. Według zapowiedzi rządu bon wakacyjny ma być przyznawany co roku. O szczegółach rozwiązania opowiadała wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy". Podkreślała, że zasada otrzymywania wsparcia będzie podobna do tych funkcjonujących w przypadku bonów świątecznych
Zobacz także: Wakacje 2020. Co z obozami i koloniami?
"Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków, dlatego w tym roku taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to będzie wkład własny pracodawcy" – mówiła wicepremier.
2. Bon 1000+ można będzie zrealizować jedynie w Polsce
Zgodnie z zapowiedziami rządu, pieniądze będzie można wydać jedynie na wakacje w kraju. Minister powiedziała również, jakie środki z budżetu państwa zostaną przeznaczone na realizację projektu.
Zobacz także: Wakacje nie dla niezaszczepionych dzieci?
"Szacujemy, że koszty na ten rok to 7 mld zł z budżetu państwa. Będziemy chcieli, żeby w kolejnych latach udział z budżetu państwa się zmniejszał” – powiedziała Emilewicz. Zapewne oznacza to sięgnięcie do kieszeni pracodawców. Jeśli program ma się utrzymać, rząd będzie musiał gdzieś znaleźć odpowiednie środki na zabezpieczenie projektu. Szczegóły mają zostać przedstawione na specjalnej konferencji prasowej.
3. Wakacje 2020
Projekt ma ratować polską branżę turystyczną, która mocno ucierpiała wskutek pandemii koronawirusa. Ci, którzy myślą o wyjeździe za granicę na wakacje muszą uzbroić się w cierpliwość. Ograniczenia w wielu krajach są znacznie bardziej restrykcyjne niż w Polsce.
Według danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) na zagraniczny wypoczynek tylko w marcu wybrało się o 67 milionów turystów mniej niż rok temu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl