Bohaterski sąsiad uratował tonące dziecko. Wszystko nagrała kamera
Tom Westerhaus korzystał z gorącego dnia i odpoczywał na ogródku swojego rodzinnego domu, gdy nagle jego syn Maddox przybiegł do niego i poprosił o pomoc. 12-latek przekazał ojcu, że ich czteroletni sąsiad Xavier wpadł do basenu i zakrztusił się wodą. Mężczyzna natychmiast pobiegł do sąsiadów, przeskoczył płot i wskoczył do basenu, aby pomóc tonącemu maluchowi.
1. Sąsiad uratował tonącego chłopca
- Wyciągnąłem go z basenu i rozpocząłem resuscytację krążeniowo-oddechową. Kiedy zaczął kaszleć wodą, wiedziałem, że to dobry znak - wspomina Tom Westerhaus.
❤Llegó justo a tiempo: este vecino logró salvar a este niño de 4 años que se ahogaba en una piscina.
— Radio Sudamericana (@rsudamericana) May 30, 2022
Tom Westerhaus no dudó en lanzarse luego de que su hijo le dijo que un niño se estaba ahogando. pic.twitter.com/lDd8W6nUXL
Resuscytacja wykonywana u dzieci lub u niemowląt nieco różni się od resuscytacji wykonywanej u osób dorosłych. Początek postępowania jest taki sam, natomiast różni się schemat samej resuscytacji.
Na początku, po udrożnieniu dróg oddechowych, wykonujemy pięć wdechów. Następnie zaczynamy uciskać klatkę piersiową piętnaście razy tylko jedną dłonią, a w przypadku niemowląt uciskamy tylko dwoma palcami. Po uciśnięciach wykonujemy dwa oddechy ratownicze. Nie zaprzestajemy resuscytacji, aż do momentu przyjazdu karetki lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego malucha.
Mama Xaviera, Alexis Rigney, mówi, że nigdy nie zdoła się odwdzięczyć sąsiadowi, za to, co zrobił.
- Nawet nie chcę myśleć, co by się mogło stać, gdyby Maddox nie był wtedy w basenie z moim synkiem i nie zawiadomił ojca o tym, co się stało. Xavier ma autyzm i trzeba ciągle nad nim czuwać - przekonuje mama czterolatka.
Tom i Maddox otrzymali, od straży pożarnej, nagrodę "miejscowego bohatera". Podczas konferencji prasowej, na której doceniono zasługi ojca i syna, strażacy przekonywali, że w przypadku podobnych zdarzeń błyskawiczna pomoc jest kluczowa.
- Dzięki szybkiej reakcji syna i ojca ten chłopczyk żyje. Xavier przebywał w wodzie przez trzy minuty i dwadzieścia dwie sekundy, to bardzo dużo. Na szczęście mężczyźni zauważyli niebezpieczną sytuację i w umiejętny sposób pomogli chłopczykowi - powiedział jeden ze strażaków.
2. Dziecko tonie w kompletnej ciszy
30 sekund. Dokładnie tyle (i tylko tyle) masz czasu, jeśli chcesz uratować życie tonącej osoby.
Utonięcie jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci, jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci poniżej 15. roku życia. I sporej części z nich udałoby się zapobiec, gdyby przebywający w pobliżu dorośli potrafili je rozpoznać.
Dziecko tonie w kompletnej ciszy. Kiedy układ oddechowy traci drożność, nie ma możliwości porozumiewania się. Tonący zatem nie krzyczy. Może w panice machać rękami, co nie zawsze jest odczytane jako tragiczny finał nieszczęśliwej kąpieli w jeziorze czy morzu.
Jak zatem rozpoznać osobę tonącą?
Przede wszystkim należy się do niej odezwać. Jeśli widzisz, że coś się dzieje - podpłyń i zapytaj, czy wszystko jest w porządku. Zwróć uwagę na spojrzenie - jeśli jest "puste", masz tylko chwilę, dosłownie 30 sekund, by ją uratować.
Jeśli tylko zobaczysz tonącą osobę - reaguj. Chwyć ją za rękę, wołaj głośno o pomoc. To może uratować jej życie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl