Trwa ładowanie...

Biegunka w przypadku karmienia piersią

Avatar placeholder
31.03.2021 16:00
Biegunka w przypadku karmienia piersią
Biegunka w przypadku karmienia piersią

Kiedy zwiększa się ilość oraz częstotliwość wypróżnień, najczęściej jest to objawem biegunki. Zwykle za jej pojawienie odpowiadają infekcje, których ognisko znajduje się w jelitach. Nieleczona biegunka może doprowadzić do szybkiego odwodnienia. Kobieta, która karmi piersią, musi wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z biegunką.

spis treści

1. Jakie są objawy biegunki?

Biegunka i wymioty, których nie będziemy leczyć, mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Kiedy pojawią się pierwsze objawy biegunki, należy im przeciwdziałać. Organizm, który zmaga się z biegunką i wymiotami, bardzo szybko traci duże ilości płynów oraz elektrolitów. To prowadzi do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitycznej organizmu. Jeśli intensywna biegunka i wymioty utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.

Konsultacja może być wymagana także wtedy, kiedy wraz z biegunką wystąpią inne objawy, np.:

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

• pojawi się wysoka gorączka,

• w kale pojawi się krew, śluz lub ropa,

• zaczniemy odczuwać dreszcze,

• odwodnienie zacznie postępować.

Znane są domowe sposoby na biegunkę i można je stosować. Dolegliwość, która trwa jeden lub dwa dni, nie jest groźna i nie powinna wzbudzać niepokoju, o ile nie jest połączona z wymiotami i nie prowadzi do szybkiego odwodnienia. Biegunka dwudniowa nie jest przeszkodą do karmienia dziecka piersią. Jest jednak dokuczliwa i warto znać metody, które pozwolą szybko się jej pozbyć.

2. Biegunka a karmienie piersią

Matka, która karmi dziecko i zmaga się z biegunką, powinna pamiętać o tym, aby systematycznie nawadniać swój organizm. Nawadnianie ma zapobiegać odwodnieniu. Podczas karmienia piersią można pić zioła, które są w mieszankach przeznaczonych dla niemowląt. Można pić herbatki ziołowe z mięty, tymianku, kopru włoskiego lub rumianku. Te zioła mają działanie odkażające i naturalnie zmniejszają ból brzucha.

Ważnym elementem walki z biegunką podczas ciąży jest odpowiednia dieta. W czasie biegunki kobieta, która karmi dziecko, nie powinna prowadzić głodówki. Powinna spożywać lekkostrawne posiłki na bazie wody. Może to być ryż na wodzie, budyń na wodzie, zupa marchwiowa. Powinna spożywać takie produkty, które wchłaniają wodę, gdyż zmniejszają one częstotliwość wypróżniania. Może też jeść w małych ilościach, ale często: banany, jagody, suchary, duszone jabłka. Biegunka podczas karmienia piersią może być leczona także węglem, ale warto skonsultować to z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

Pomocny może być też odpoczynek i ćwiczenia odprężające i uspokajające. Jeśli to możliwe, warto położyć się wygodnie, oddychać przeponowo i starać się rozluźnić swoje ciało. Pozwoli to na zniwelowanie napięcia organizmu spowodowanego biegunką. Ważna jest też duża ilość snu, gdyż sen regeneruje organizm i dodaje sił.

Warto pamiętać, że nawet niewielka biegunka może być niebezpieczna. Dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia niesie za sobą i znać sposoby na jej unikanie. Dwudniowa biegunka matki karmiącej piersią nie jest przesłanką do tego, aby zaprzestać karmienia dziecka. Najważniejsze jest systematyczne uzupełnianie płynów oraz elektrolitów. Stosowanie odpowiedniej diety jest równie ważne, gdyż pomaga w skutecznej walce z biegunką.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze