Bezmyślne podjadanie przed telewizorem - problem dotyczy nawet dwulatków
Bezmyślne podjadanie przed telewizorem może rozpocząć się na długo przed tym, jak dzieci zaczną zdawać sobie sprawę z tego, co oglądać w telewizji i że podjadanie jest złe. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z USA dowodzą, że oglądanie telewizji, a w szczególności reklam wzmaga chęć do podjadania w trakcie dnia.
W badaniu wzięło udział 60 dzieci w wieku od 2 do 5 lat.
Naukowcy postanowili skoncentrować się na tym, jak reklama wpływa na to, co jest znane jako jedzeniu w przypadku braku głodu.
Wszyscy mali uczestnicy eksperymentu otrzymali wcześniej zdrowe przekąski tak, aby dzieci z pewnością były najedzone i nie odczuwały głodu. Następnie, dzieci oglądały program telewizyjny oferujący płatki kukurydziane.
Wszystkie dzieci podczas oglądania telewizji miały przed sobą chipsy kukurydziane. Okazało się, że dzieci, które widziały reklamę z płatkami kukurydzianymi, zjadły średnio 127 kalorii. Natomiast dzieci, które nie widziały tej reklamy podczas oglądania telewizji, spożyły zaledwie 97 kalorii.
„Są to pierwsze badania, które wskazują, że ekspozycja produktów żywnościowych w telewizji wzmaga chęć do podjadania. Dotyczy to również małych dzieci, które spożywają przekąski podczas wpatrywania się w ekran, niezależnie od tego, czy są głodne” - powiedział główny autor badania Jennifer Emond z Uniwersytetu Medycznego w stanie New Hampshire w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
„Małe dzieci spędzają średnio do trzech godzin dziennie oglądając telewizję" – wyjaśnia Emond.
„Jeśli dzieci w trakcie oglądania telewizji, przyglądają się również produktom żywnościowym w reklamach, wzmacnia to ich chęć do podjadania przekąsek w tym czasie. Może to w konsekwencji prowadzić do niekontrolowanego zwiększania masy ciała wśród dzieci na skutek spożywania niezdrowych kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości” – wyjaśnia naukowiec.
ZOBACZ TAKŻE
Ponad jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub otyłość, zgodnie z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych.
Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spędzanie wolnego czasu przed telewizorem przez dzieci poniżej 18 roku życia. Ponadto zaleca się dzieciom w wieku od 2 do 5 lat spędzanie przed ekranem telewizora nie więcej niż godzinę dziennie.
Zalecenie to ma na celu wspieranie rozwoju języka dzieci, zdrowego nawyku odpowiedniej ilości snu i ograniczanie siedzącego trybu życia. Ma to zapobiegać szerzeniu się otyłości wśród dzieci.
Jak twierdzą naukowcy, ważny jest także rodzaj oglądanych programów w telewizji. Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca do oglądania programów edukacyjnych, takich jak np. „Ulica sezamkowa”. Mają one pomagać w nauce języków obcych.