Trwa ładowanie...

Bezmyślne podjadanie przed telewizorem - problem dotyczy nawet dwulatków

Bezmyślne podjadanie przed telewizorem może rozpocząć się na długo przed tym, jak dzieci zaczną zdawać sobie sprawę z tego, co oglądać w telewizji i że podjadanie jest złe. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z USA dowodzą, że oglądanie telewizji, a w szczególności reklam wzmaga chęć do podjadania w trakcie dnia.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

W badaniu wzięło udział 60 dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Naukowcy postanowili skoncentrować się na tym, jak reklama wpływa na to, co jest znane jako jedzeniu w przypadku braku głodu.

Wszyscy mali uczestnicy eksperymentu otrzymali wcześniej zdrowe przekąski tak, aby dzieci z pewnością były najedzone i nie odczuwały głodu. Następnie, dzieci oglądały program telewizyjny oferujący płatki kukurydziane.

Oglądanie reklam w telewizji wzmaga podjadanie wśród dzieci
Oglądanie reklam w telewizji wzmaga podjadanie wśród dzieci (123rf)

Wszystkie dzieci podczas oglądania telewizji miały przed sobą chipsy kukurydziane. Okazało się, że dzieci, które widziały reklamę z płatkami kukurydzianymi, zjadły średnio 127 kalorii. Natomiast dzieci, które nie widziały tej reklamy podczas oglądania telewizji, spożyły zaledwie 97 kalorii.

„Są to pierwsze badania, które wskazują, że ekspozycja produktów żywnościowych w telewizji wzmaga chęć do podjadania. Dotyczy to również małych dzieci, które spożywają przekąski podczas wpatrywania się w ekran, niezależnie od tego, czy są głodne” - powiedział główny autor badania Jennifer Emond z Uniwersytetu Medycznego w stanie New Hampshire w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

„Małe dzieci spędzają średnio do trzech godzin dziennie oglądając telewizję" – wyjaśnia Emond.

„Jeśli dzieci w trakcie oglądania telewizji, przyglądają się również produktom żywnościowym w reklamach, wzmacnia to ich chęć do podjadania przekąsek w tym czasie. Może to w konsekwencji prowadzić do niekontrolowanego zwiększania masy ciała wśród dzieci na skutek spożywania niezdrowych kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości” – wyjaśnia naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Jak zwalczyć podjadanie?

Ponad jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub otyłość, zgodnie z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spędzanie wolnego czasu przed telewizorem przez dzieci poniżej 18 roku życia. Ponadto zaleca się dzieciom w wieku od 2 do 5 lat spędzanie przed ekranem telewizora nie więcej niż godzinę dziennie.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji
Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji [10 zdjęć]

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka...

zobacz galerię

Zalecenie to ma na celu wspieranie rozwoju języka dzieci, zdrowego nawyku odpowiedniej ilości snu i ograniczanie siedzącego trybu życia. Ma to zapobiegać szerzeniu się otyłości wśród dzieci.

Jak twierdzą naukowcy, ważny jest także rodzaj oglądanych programów w telewizji. Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca do oglądania programów edukacyjnych, takich jak np. „Ulica sezamkowa”. Mają one pomagać w nauce języków obcych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.