Badanie zębów dziecka pozwoli okryć przyczynę autyzmu? Nowe wyniki badań
Naukowcy przeprowadzili badania i doszli do przełomowych wniosków. Wyniki badań sugerują, że zapisy metaboliczne w zębach niemowlęcych mogą umożliwić odróżnienie ADHD od autyzmu.
1. Przełomowe wyniki
Naukowcy z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku zbadali zmiany w metabolizmie niektórych niezbędnych pierwiastków i toksycznych metali. Wyniki badań sugerują, że regulacja składników odżywczych i toksyn na poziomie metabolizmu odgrywa rolę w powstaniu zaburzeń neurorozwojowych.
Naukowcy zbadali dziecięce zęby i odkryli, że każdy stan ma własną sygnaturę metaboliczną, czyli przez badanie zębów można określić czy cierpi na autyzm, czy ADHD.
W ADHD wykazano, że zęby mleczne miały więcej takich pierwiastków jak: kobalt, ołów, cynk i wanad. Należy wspomnieć, ze wcześniejsze badania wykazały, że zwiększony poziom ołowiu ma wpływ na nasilenie objawów ADHD.
Badanie było niewielkie i obejmowało zęby jedynie 74 dzieci, w tym 41 dzieci bez zaburzeń, 13 z ADHD, 8 z autyzmem i 12 z ADHD i autyzmem. Daje ono jednak nadzieję, że w przyszłości będzie można znaleźć przyczynę występowania autyzmu.
Twórca badań, dr Christine Austin, wierzy, że jego występowanie powiązane jest z metabolizmem w okresie niemowlęctwa, a zęby są świetnym materiałem do przeprowadzenia badań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl