Trwa ładowanie...

Atrakcje dla dzieci na Śląsku: co warto zobaczyć?

Atrakcje dla dzieci na Śląsku
Atrakcje dla dzieci na Śląsku (https://stock.adobe.com/)

Atrakcje dla dzieci na Śląsku są bardzo liczne. Najmłodsi mogą tam rozwijać zainteresowania historyczne i przyrodnicze oraz wzbogacać wiedzę na różne tematy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

spis treści

1. Atrakcje dla dzieci na Śląsku: ciekawe miejsca do zwiedzania

Wbrew pozorom Śląsk nie musi się kojarzyć wyłącznie z charakterystycznym górniczym krajobrazem. Region ten oferuje dzieciom bardzo wiele atrakcji, które pozwalają im spędzić wolny czas w najróżniejszy sposób.

Ciekawe miejsca na śląsku dla dzieci to m.in.:

  • Centrum Rekreacyjne Granda (Bielsko-Biała, Błonie) – park linowy o różnym stopniu trudności, do tego możliwość jazdy na quadach i przejazd autem terenowym. Śląski Ogród Zoologiczny (Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów) – trzeci, po ogrodach w Gdańsku-Oliwie i Poznaniu, pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. To prawdziwa gratka dla miłośników dinozaurów, bo właśnie tam znajdują się betonowe rekonstrukcje tych zwierząt, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971 w trakcie prac wykopaliskowych pod kierownictwem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej.
  • Stok Dębowca u podnóża góry Szyndzienia (Bielsko-Biała) – całoroczny tor saneczkowy o długości 410 m. Jeden zjazd kosztuje 9 zł.
  • Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – najstarszy lunapark w Polsce. Jest to ciekawe miejsca dla dzieci na Śląsku, gdzie mogą się bawić razem z rodzicami. Są atrakcje dla najmłodszych i te bardziej ekstremalne dla starszych.
  • Ruiny zamku w Ogrodzieńcu (Podzamcze) – zamek wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Jest pięknie usytuowany, leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515.5 m n.p.m, co często wykorzystują filmowcy: m.in. nagrywano tu część plenerów zdjęciowych do serialu "Janosik", realizowano zdjęcia do "Zemsty" w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także zrealizowano scenę (Bitwa pod Sodden) do serialu „Wiedźmin” produkowanego przez Netflix.
  • Park Miniatur – znajduje się w miejscowości Podzamcze, w gminie Ogrodzieniec. Są tam miniaturowe repliki zamków i innych obiektów warownych ze Szlaku Orlich Gniazd z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekty zostały odtworzone w skali 1:25, a ich przygotowanie poprzedziły rzetelne studia źródeł historycznych. W Parku Miniatur znajduje się plac zabaw dostępny dla zwiedzających dzieci oraz miniatury dawnych maszyn oblężniczych.Jest też tor saneczkowy i Mini Park Linowy.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Ruiny zamku Ogrodzieniec
Ruiny zamku Ogrodzieniec

1.1. Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić na Śląsku?

Do listy ciekawych miejsc na Ślasku warto też dodać:

  • Bajkowa Kraina i Dino Park w Rybniku – są to dwa parki tematyczne, które znajdują się na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „Pod Żaglami" w Rybniku. W parku dostępne są m.in. piramida z lin, kolejka Brzydkie Kaczątko, place zabaw dla całej rodziny.
  • Park Leśna im. Jacka Kuronia jest jednym z największych atrakcji turystycznych Sosnowca. Znajdują się w nim dwa niewielkie jeziorka, minizoo, liczne place zabaw oraz figurki zwierząt.
  • Trollandia – położona w lesie obok dolnej stacji kolejki PKL na Górę Żar. To wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. Bawić się tu mogą dorośli i dzieci od 3. roku życia. Przed wejściem na trasy wysokie każdy uczestnik zostaje ubrany w atestowany sprzęt asekuracyjny oraz zostaje przeszkolony z zasad posługiwania się nim. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wykwalifikowani instruktorzy.
  • Park Linowy na Równicy – posiada 6 tras o łącznej długości 1100 metrów oraz ponad 100 atrakcji.
  • Leśny Park Niespodzianek – ogród zoologiczny założony w 2002 w Ustroniu (Beskid Śląski). Można tu zobaczyć jelenie szlachetne, żubry, muflony, daniele, alpaki, dziki, bieliki amerykańskie, orły stepowe, myszołowy zwyczajne, sowy, a także żbiki i jenoty. Organizowane są też pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów z wykorzystaniem metod sokolniczych.

2. Gdzie znajdują się interesujące miejsca historyczne na Śląsku?

Ciekawe miejsca do zwiedzania na Śląsku to wspomniane już ruiny zamku w Ogrodzieńcu. W sąsiedztwie znajdują się też:

  • Park Rozrywki – miejsce z atrakcjami dla dzieci
  • Park Miniatur – zamki i najważniejsze obiekty budowlane ozwiercielone w skali 1:25
  • Park Doświadczeń Fizycznych – 47 urządzeń, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak działają podstawowe prawa fizyki
  • Tor saneczkowy
  • Dom Legend i Strachów

A jeśli o zamkach mowa, warto odwiedzić Mirów i Bobolice, które dawniej (według legendy) były własnością dwóch braci. O ile ten pierwszy to w zasadzie ruiny nienadające się do zwiedzania (ale koniecznie warto wybrać się tam na spacer), ten drugi obiekt można zobaczyć od środka.

Widok z Baraniej Góry w kierunku Węgierskiej Górki
Widok z Baraniej Góry w kierunku Węgierskiej Górki (https://stock.adobe.com/)

2.1. Jakie są popularne szlaki turystyczne na Śląsku?

Tu prym wiedzie Barania Góra i źródła Wisły. Ma 1220 m n.p.m i jest to to drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim. Leży na terenie miasta Wisła, na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. By wejść na szczyt polecana jest trasa: Wisła Czarne Parking – Czarna Wisełka – Schronisko pod Baranią Górą – Wierch Wisełka – Barania Góra – Dolina Białej Wisełki – Kaskady Rodła – Wisła Czarne Fojtula. Czas przejścia to ok. 6 h.

Będąc w Beskidzie Żywieckim warto też udać się na Rysiankę (1322 m n.p.m).

3. Czy są jakieś unikalne tradycje kulinarno-kulturalne na Śląsku?

Szlak Kulinarny Śląskie Smaki to jeden z pierwszych szlaków kulinarnych w Polsce. Znajdują się na nim restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne, m.in.:

  • rolada z kluskami śląskimi i modrą kapustą,
  • zalewajka (szczególnie polecana w Zagłębiu Dąbrowskim),
  • beskidzkie placki z blachy ze szpyrkami (skwarkami), popularne zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach,
  • serula (rodzaj żuru na maślance),
  • ciulim i złotopotockie pstrąg (kuchnia jurajska okolic Częstochowy).

Każda restauracja znajdująca się na śląskim szlaku kulinarnym posiada odpowiedni certyfikat. W menu znajduje się też specjalna wkładka z daniami regionalnymi.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze