Atrakcje dla dzieci na Śląsku: co warto zobaczyć?
Atrakcje dla dzieci na Śląsku są bardzo liczne. Najmłodsi mogą tam rozwijać zainteresowania historyczne i przyrodnicze oraz wzbogacać wiedzę na różne tematy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
- 1. Atrakcje dla dzieci na Śląsku: ciekawe miejsca do zwiedzania
- 1.1. Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić na Śląsku?
- 2. Gdzie znajdują się interesujące miejsca historyczne na Śląsku?
- 2.1. Jakie są popularne szlaki turystyczne na Śląsku?
- 3. Czy są jakieś unikalne tradycje kulinarno-kulturalne na Śląsku?
1. Atrakcje dla dzieci na Śląsku: ciekawe miejsca do zwiedzania
Wbrew pozorom Śląsk nie musi się kojarzyć wyłącznie z charakterystycznym górniczym krajobrazem. Region ten oferuje dzieciom bardzo wiele atrakcji, które pozwalają im spędzić wolny czas w najróżniejszy sposób.
Ciekawe miejsca na śląsku dla dzieci to m.in.:
- Centrum Rekreacyjne Granda (Bielsko-Biała, Błonie) – park linowy o różnym stopniu trudności, do tego możliwość jazdy na quadach i przejazd autem terenowym. Śląski Ogród Zoologiczny (Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów) – trzeci, po ogrodach w Gdańsku-Oliwie i Poznaniu, pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. To prawdziwa gratka dla miłośników dinozaurów, bo właśnie tam znajdują się betonowe rekonstrukcje tych zwierząt, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971 w trakcie prac wykopaliskowych pod kierownictwem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej.
- Stok Dębowca u podnóża góry Szyndzienia (Bielsko-Biała) – całoroczny tor saneczkowy o długości 410 m. Jeden zjazd kosztuje 9 zł.
- Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – najstarszy lunapark w Polsce. Jest to ciekawe miejsca dla dzieci na Śląsku, gdzie mogą się bawić razem z rodzicami. Są atrakcje dla najmłodszych i te bardziej ekstremalne dla starszych.
- Ruiny zamku w Ogrodzieńcu (Podzamcze) – zamek wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Jest pięknie usytuowany, leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515.5 m n.p.m, co często wykorzystują filmowcy: m.in. nagrywano tu część plenerów zdjęciowych do serialu "Janosik", realizowano zdjęcia do "Zemsty" w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także zrealizowano scenę (Bitwa pod Sodden) do serialu „Wiedźmin” produkowanego przez Netflix.
- Park Miniatur – znajduje się w miejscowości Podzamcze, w gminie Ogrodzieniec. Są tam miniaturowe repliki zamków i innych obiektów warownych ze Szlaku Orlich Gniazd z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekty zostały odtworzone w skali 1:25, a ich przygotowanie poprzedziły rzetelne studia źródeł historycznych. W Parku Miniatur znajduje się plac zabaw dostępny dla zwiedzających dzieci oraz miniatury dawnych maszyn oblężniczych.Jest też tor saneczkowy i Mini Park Linowy.
1.1. Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić na Śląsku?
Do listy ciekawych miejsc na Ślasku warto też dodać:
- Bajkowa Kraina i Dino Park w Rybniku – są to dwa parki tematyczne, które znajdują się na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „Pod Żaglami" w Rybniku. W parku dostępne są m.in. piramida z lin, kolejka Brzydkie Kaczątko, place zabaw dla całej rodziny.
- Park Leśna im. Jacka Kuronia jest jednym z największych atrakcji turystycznych Sosnowca. Znajdują się w nim dwa niewielkie jeziorka, minizoo, liczne place zabaw oraz figurki zwierząt.
- Trollandia – położona w lesie obok dolnej stacji kolejki PKL na Górę Żar. To wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. Bawić się tu mogą dorośli i dzieci od 3. roku życia. Przed wejściem na trasy wysokie każdy uczestnik zostaje ubrany w atestowany sprzęt asekuracyjny oraz zostaje przeszkolony z zasad posługiwania się nim. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wykwalifikowani instruktorzy.
- Park Linowy na Równicy – posiada 6 tras o łącznej długości 1100 metrów oraz ponad 100 atrakcji.
- Leśny Park Niespodzianek – ogród zoologiczny założony w 2002 w Ustroniu (Beskid Śląski). Można tu zobaczyć jelenie szlachetne, żubry, muflony, daniele, alpaki, dziki, bieliki amerykańskie, orły stepowe, myszołowy zwyczajne, sowy, a także żbiki i jenoty. Organizowane są też pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów z wykorzystaniem metod sokolniczych.
2. Gdzie znajdują się interesujące miejsca historyczne na Śląsku?
Ciekawe miejsca do zwiedzania na Śląsku to wspomniane już ruiny zamku w Ogrodzieńcu. W sąsiedztwie znajdują się też:
- Park Rozrywki – miejsce z atrakcjami dla dzieci
- Park Miniatur – zamki i najważniejsze obiekty budowlane ozwiercielone w skali 1:25
- Park Doświadczeń Fizycznych – 47 urządzeń, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak działają podstawowe prawa fizyki
- Tor saneczkowy
- Dom Legend i Strachów
A jeśli o zamkach mowa, warto odwiedzić Mirów i Bobolice, które dawniej (według legendy) były własnością dwóch braci. O ile ten pierwszy to w zasadzie ruiny nienadające się do zwiedzania (ale koniecznie warto wybrać się tam na spacer), ten drugi obiekt można zobaczyć od środka.
2.1. Jakie są popularne szlaki turystyczne na Śląsku?
Tu prym wiedzie Barania Góra i źródła Wisły. Ma 1220 m n.p.m i jest to to drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim. Leży na terenie miasta Wisła, na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. By wejść na szczyt polecana jest trasa: Wisła Czarne Parking – Czarna Wisełka – Schronisko pod Baranią Górą – Wierch Wisełka – Barania Góra – Dolina Białej Wisełki – Kaskady Rodła – Wisła Czarne Fojtula. Czas przejścia to ok. 6 h.
Będąc w Beskidzie Żywieckim warto też udać się na Rysiankę (1322 m n.p.m).
3. Czy są jakieś unikalne tradycje kulinarno-kulturalne na Śląsku?
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki to jeden z pierwszych szlaków kulinarnych w Polsce. Znajdują się na nim restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne, m.in.:
- rolada z kluskami śląskimi i modrą kapustą,
- zalewajka (szczególnie polecana w Zagłębiu Dąbrowskim),
- beskidzkie placki z blachy ze szpyrkami (skwarkami), popularne zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach,
- serula (rodzaj żuru na maślance),
- ciulim i złotopotockie pstrąg (kuchnia jurajska okolic Częstochowy).
Każda restauracja znajdująca się na śląskim szlaku kulinarnym posiada odpowiedni certyfikat. W menu znajduje się też specjalna wkładka z daniami regionalnymi.