Trwa ładowanie...

Bieszczady z dzieckiem we wrześniu. Co robić?

Avatar placeholder
17.09.2021 14:07
Bieszczady z dzieckiem we wrześniu.
Bieszczady z dzieckiem we wrześniu. (EastNews)

Dla uczniów i ich rodziców rozpoczęcie roku szkolnego było szczególnym wydarzeniem. Po przerwie spowodowanej pandemią przywrócona została stacjonarna nauka w szkołach. Powroty po tak długim czasie bywają trudne, w szczególności po udanych i pełnych przeżyć wakacjach. Warto odreagować ten stres podczas weekendowego wyjazdu!

spis treści

1. Jesień w górach

Góry i jesień to połączenie, które od lat dominuje w przypadku podróży Polaków. Jesienny wyjazd pozwala oderwać się od codzienności i w przypadku uczniów - nabrać sił na kolejne miesiące edukacji.

Świetną propozycją dla rodzin jest wyjazd w Bieszczady. To region wyjątkowy z wielu powodów - dzika przyroda, malownicze szlaki górskie, no i święty spokój - bo to chyba tego najbardziej poszukują rodzice i dzieci, uczęszczające do szkoły.

Bieszczady to również wyjątkowe atrakcje, które funkcjonują nawet po zakończeniu letnich wakacji.

2. Bieszczady z dziećmi - te miejsca warto odwiedzić

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że są Bieszczady jednym z chętniej wybieranych regionów górskich w Polsce. Wyróżniają się nie tylko atrakcjami, ale też świetną bazą noclegową. Szczególnie popularna wśród rodzin jest agroturystyka w Bieszczadach, zapewniająca wygodny wypoczynek blisko natury.

Warto podkreślić, że Bieszczady oferują wiele wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Większość z nich, co zrozumiałe, jest związana z tematyką gór. Są też i takie zakątki, które powinny wywołać niezwykłą radość u każdego dziecka i to niezależnie od wieku.

Wyjątkowe, zaskakujące, sprawiające radość - w tych kilku słowach, można określić miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach, podczas wypoczynku z dziećmi. Oto najważniejsze z nich.

3. Wyjątkowa podróż po Bieszczadach

Warto rozpocząć od atrakcji, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi. Bieszczadzka Kolejka Leśna, bo o niej mowa, pozwala zobaczyć Bieszczady z nieco innej perspektywy.

Przejażdżka odbywa się pomiędzy Majdanem koło Cisnej a Przysłupem. Pociąg zatrzymuje się na stacji w Cisnej, Dołżycy i Krzywem. Lokomotywa parowa i wagony z ławkami i bez okien - podróż takim pociągiem sprawi, że bieszczadzką przyrodę każdy będzie miał na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.

Warto podkreślić, że Bieszczadzka Kolejka Leśna ma niezwykle bogatą historię, sięgającą czasów I wojny światowej. Z każdym kolejnym rokiem infrastruktura jest ulepszana, by podróżowanie tą kolejką było możliwie jak najlepsze.

4. Zwierzęcy świat w Bieszczadach

Bieszczady słyną z bogatego świata zwierząt. Wystarczy wspomnieć o niedźwiedziach, żubrach, rysiach, żbikach, wilkach, czy wężach. Doskonałą propozycją dla rodzin z dziećmi na pewno będzie wizyta w bieszczadzkim zoo, czyli zwierzyńcu w Lisznej. Można spotkać tu lisy, wiewiórki, sarny, dziki, kaczki, łabędzie, czy króliki, a także muflony, fretki, szopy i jelenie.

A to nie wszystko. Warto wybrać się również do zagrody pokazowej żubrów, znajdującej się w Mucznem. Bieszczady są bowiem drugim w Polsce regionem, w którym spotkamy największą populację żubra.

5. A może górska wędrówka?

Chyba żaden wyjazd w Bieszczady nie może się obejść bez wizyty na popularnych szlakach górskich. Pomimo tego, że region ten może nie jest zbyt wymagający, jednak są tu trasy trudniejsze, jak i te, na które z powodzeniem można wybrać się z dziećmi.

Na rodzinne wędrówki, szczególnie polecane są: szlak na Połoninę Wetlińską, trasa na Bukowe Berdo oraz Mała i Wielka Rawka. Obowiązkowa powinna być również wizyta na Tarnicy, czyli najwyższym szczycie w Bieszczadach.

6. Co robić w Bieszczadach, gdy pada deszcz?

Wiadomo, że z jesienną aurą bywa różnie. Podczas urlopu w Bieszczadach, mogą pojawić się intensywne opady deszczu, a nawet śnieg. W takiej sytuacji warto wyruszyć na rodzinną wyprawę szlakiem bieszczadzkich cerkwi lub do jednego z wielu muzeów, które znajdują się w rejonie.

Szczególnie polecane są tu: Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górze, czy Muzeum Przyrodnicze i Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze