Argentyna zalegalizowała aborcję do 14 tyg. ciąży. To przełomowa decyzja wśród krajów Ameryki Łacińskiej
Senat w Argentynie przegłosował nowe prawo, które zakłada, że kobiety mogą legalnie przerwać ciążę do 14. tygodnia. O tę zmianę walczono przez 15 lat. Dotychczas prawo aborcyjne w Argentynie było jednym z najbardziej rygorystycznych wśród krajów rozwiniętych.
1. Argentynki będą mogły przerwać ciążę legalnie
Decyzja argentyńskiego rządu jest przełomowa, ponieważ do tej pory obowiązujące tam prawo aborcyjne zezwalało na przerwanie ciąży wyłącznie w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia kobiety. O jego zmianę przez wiele lat walczyły aktywistki i aktywiści, ale także konkretne ugrupowania polityczne.
Temat prawa do aborcji zdominował życie Argentyńczyków w ostatnich tygodniach. Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy liberalizacji przepisów, wychodzili na ulice kraju, by manifestować swoje stanowisko w sprawie. W ostatnich dniach gromadzili się tłumnie przed budynkiem Kongresu.
muchas felicidades a Argentina por hacer legal el aborto, se convierte en uno de los 6 países en toda Latinoamérica en lograrlo, demuestra que se puede, lucharon por esto y tienen que estar orgullosas, la mujer es la única que decide sobre su cuerpo, es ley💚 pic.twitter.com/mlDyFievU2
— eriKa (@myspaceeboy) December 30, 2020
Z 29 na 30 grudnia 2020 po 12-godzinnych obradach senat zdecydował (stosunkiem głosów 38 do 29, gdzie 1 osoba wstrzymała się od głosu), że kobiety w ciąży mają prawo do aborcji do 14. tygodnia ciąży. Po ogłoszeniu decyzji senatu tłum zwolenników legalizacji skadnował i wiwatował.
BREAKING: Argentina became the first major country in Latin America to legalize abortion when the Senate voted by 38 in favor to 29 against with one abstention to approve a bill allowing the procedure through the 14th week of pregnancy. pic.twitter.com/ZJWsHSF1Vi
— DW News (@dwnews) December 30, 2020
Warto zaznaczyć, że przeciwko legalizacji aborcji do 14. tygodnia ciąży opowiedział się Kościół. Papież Franciszek, który pochodzi z Argentyny, kilka godzin przed posiedzeniem w Senacie, napisał na Twitterze: "Syn Boży urodził się jako wyrzutek, by powiedzieć nam, że każdy wyrzutek jest dzieckiem Bożym".
The Son of God was born an outcast, in order to tell us that every outcast is a child of God. He came into the world as each child comes into the world, weak and vulnerable, so that we can learn to accept our weaknesses with tender love.
— Pope Francis (@Pontifex) December 29, 2020
2. Długa droga do ustanowienia prawa do legalnej aborcji w Argentynie
O zmianę przepisów w argentyńskim prawie aborcyjnym walczono od 15 lat. M.in. w 2018 roku zgody na zmianę prawa nie wyraził właśnie Senat.
Projekt, który został przegłosowany w tym roku, został złożony przez prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza. Jednym z celów wprowadzenia zmian było zwalczenie problemu działania podziemia aborcyjnego. Rocznie szukało tam pomocy kilkadziesiąt tysięcy kobiet.
W połowie grudnia 2020 roku Argentyńska Izba Deputowanych przegłosowała projekt ustawy legalizujący wykonanie aborcji do 14 tygodnia ciąży (stosunkiem głosów 131 do 117, gdzie 6 deputowanych wstrzymało się od głosu). Następnie projekt trafił w ręce Senatu.
Zobacz także: Psychoterapeutka kobiet w ciąży: "Polki czeka ból, lęk i trauma, jeśli wyrok TK wejdzie w życie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl