Trwa ładowanie...

Analiza mózgu wcześniaków może przewidzieć trudności w późniejszym rozwoju

Lek. Mateusz Nawrocki
23.04.2019 09:12
Analiza mózgu wcześniaków może przewidzieć trudności w późniejszym rozwoju
Analiza mózgu wcześniaków może przewidzieć trudności w późniejszym rozwoju (123rf)

Według niektórych opinii przedwcześnie urodzone dzieci mogą mieć trudności w późniejszym, prawidłowym rozwoju. Nie jest to jednak sytuacja, która występuje zawsze i musi pojawiać się u każdego dziecka.

Aby zapobiec ewentualnym komplikacjom w rozwoju, konieczne jest zatem przeprowadzenie profilaktycznych badań, dzięki którym uda się wprowadzić odpowiednio wcześnie niezbędną terapię, zapobiegającą powstawaniu komplikacji w rozwoju w czasie pierwszych lat życia.

Dzięki możliwościom medycyny XXI wieku, możliwe jest zapewnienie opieki na takim poziomie, dzięki której skrajnie wcześnie urodzone dzieci mają szansę na przeżycie. Czas ciąży, w jakim urodziło się dziecko, ma również wpływ na stopień zaburzeń, które występują zaraz po urodzeniu. Poważnymi problemami są niedorozwój płuc, zbyt mała masa ciała czy też nieprawidłowości neurologiczne.

Jednym z wykładników uszkodzenia mózgu jest destrukcja istoty białej. Naukowcy ze szpitala dziecięcego w Toronto w Kanadzie postanowili zbadać przedwcześnie urodzone dzieci, które zostały przyjęte na oddział intensywnej terapii do Columbia’s Women’s Hospital and Health Centre w Vancouver.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Czy wcześniaki są narażone na zaburzenia rozwoju?
Czy wcześniaki są narażone na zaburzenia rozwoju?

Zespół naukowców zbadał 58 dzieci, u których zdiagnozowano uszkodzenie istoty białej mózgu w po okresie 32 tygodni po porodzie.

Analizie poddano również zdolności motoryczne, językowe oraz zdolność rozumowania w wieku 18 miesięcy. Doświadczenie trwało w sumie 7 lat.

Wnioski które pojawiły się na skutek przeprowadzonych badań, sugerują, że niezależnie od lokalizacji uszkodzeń w istocie białej, u dzieci występowały pewne zaburzenia motoryczne w wieku 18 miesięcy. Z kolei uszkodzenia istoty białej, które lokalizowały się regionach płata czołowego były związane z zaburzeniami rozumowania.

Kiedyś i dziś. Dzielne wcześniaki
Kiedyś i dziś. Dzielne wcześniaki [12 zdjęć]

Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Im wcześniej – tym większe ryzyko, że nie będą

zobacz galerię

To region mózgu, który jest zaangażowany w procesy myślenia, osądu, funkcji motorycznych i innych istotnych dla życia procesów. Autorzy badania są zgodni, że opracowane dane mogą stanowić pomoc w odpowiedniej terapii wcześniaków i podjęciu decyzji o wprowadzeniu leczenia i specyficznych terapii, które być może pozwolą ograniczyć występowanie późniejszych komplikacji w ciągu rozwoju dziecka. Czy przedstawione badania stanowią rewolucję?

Z pewnością ilość pacjentów, która wzięła udział w analizie nie jest duża. Jednak pewne wnioski, które wyciągnęli autorzy eksperymentu mają bardzo dużą wartość. Przedstawione badania pokazują, że jest możliwe prowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która pozwoli ocenić długofalowy wpływ niektórych sytuacji klinicznych na rozwój dziecka.

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić

zobacz galerię

Biorąc pod uwagę postęp technologiczny, wydaje się również, że już w niedalekiej przyszłości uda się opracować takie metody, które znacznie dokładniej określą, jakie komplikacje w rozwoju dziecka mogą wystąpić na skutek różnych sytuacji klinicznych.

Nie dotyczy tylko wcześniactwa, ale także urazów, chorób i infekcji przebiegających w okresie dziecięcym. Wprowadzenie terapii i leczenia w odpowiednim momencie zapobiegnie rozwojowi nie odwracalnych sytuacji, które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. Miejmy nadzieje, że powyższe badania wejdą do codziennej praktyki lekarskiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze