Trwa ładowanie...

Alkohol piją już szesnastolatki, są oswojeni z nim w domu. Większość wybiera jeden rodzaj

Avatar placeholder
14.10.2024 19:23
Napoje niskoprocentowe są również szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego rozwijającego się nastolatka
Napoje niskoprocentowe są również szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego rozwijającego się nastolatka (Getty Images)

Nowy raport podaje szokujące dane: 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat próbowało już alkoholu, 78 proc. z nich pije piwo. Jednak jest też dobra wiadomość - rośnie odsetek nastolatków, którzy są świadomi niebezpieczeństw związanych z piciem procentów.

spis treści

1. "Pierwszy raz" z alkoholem

Nadmierne spożywanie alkoholu to problem wielu osób w Polsce. W Europie to trzeci czynnik ryzyka zdrowotnego, który wpływa na przedwczesną śmierć oraz niepełnosprawność Europejczyków - 12 proc. u mężczyzn i 2 proc. wśród kobiet.

W raporcie "Inicjacja alkoholowa wśród dzieci i młodzieży w Polsce: diagnoza problemu, przyczyny i konsekwencje", przygotowanego przez Instytut Człowieka Świadomego, podkreślono, że nie ma znaczenia, pod jaką postacią młodzi ludzie piją alkohol.

Napoje niskoprocentowe są również szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego rozwijającego się nastolatka, co wysokoprocentowe a konsumpcja alkoholu w różnych ilościach powoduje, m.in. nieodwracalne uszkodzenie młodych ewolucyjnie części mózgu, które są związane z wyższymi funkcjami psychicznymi.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dr Janusz Krupa, specjalista medycyny rodzinnej wskazał, że istnieją trzy główne czynniki wczesnej inicjacji alkoholowej: rodzina, grupa rówieśnicza i reklama.

## "Rodzice pozwalali im w domu spróbować alkoholu"

Jak zauważył w raporcie ekspert: "Pierwszy etap inicjacji alkoholowej odbywa się w domu, za wiedzą i zgodą rodziców, w wieku 10-12 lat. Problem dotyczy 85 proc. badanej młodzieży. Drugi etap inicjacji ma miejsce poza domem, w gronie rówieśników - mediana wieku to 16 lat".

Dr Krupa dodał, że w jednym i w drugim przypadku to piwo jest głównym napojem, od którego nieletni zaczynają picie alkoholu. Wynika to z faktu, że jest powszechnie dostępne, tanie i lekko traktowane przez dorosłych. Jego zdaniem dziecko "dobrze wyposażone" w określone zachowania w rodzinnym domu jest w stanie sobie poradzić z presją rówieśników na picie alkoholu.

Ida Zalewska, badaczka rynku i opinii powiedziała, że ponad połowa nastoletnich uczestników badania przyznała, że gdy mieli około 10 lat, rodzice pozwalali im w domu spróbować alkoholu. To były przede wszystkim napoje niskoprocentowe, jak piwo czy szampan, ale bywały też mocniejsze alkohole.

2. Nie jesteśmy liderami wczesnego picia w Europie

Na szczęście polska młodzież pod względem wieku inicjacji oraz innych wskaźników spożycia alkoholu, takich jak: częstotliwość picia, wielkość spożycia, częstotliwość picia nadmiernego lub upijania się, nie należy do europejskich liderów, lecz jest w środku zestawienia - wynika z badania ESPAD. W Polsce od 2007 r. notuje się wręcz trendy spadkowe.

Socjolog Janusz Sierosławski, autor polskich badań w ramach projektu ESPAD, zaznaczył, że od 2003 r. w Polsce widoczne są też pozytywne trendy, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu przez młodych ludzi. "Wszystkie wskaźniki, zarówno odsetki tych, którzy pili w czasie ostatnich 30 dni, jak i tych, którzy próbowali kiedykolwiek napojów alkoholowych, powoli się obniżają z 98-99 proc. do 88 proc." - podkreślił.

Rośnie też odsetek nastolatków, którzy znają zagrożenia zdrowotne związane z piciem napojów alkoholowych. Ważne w opóźnianiu inicjacji alkoholowej nieletnich są: edukacja i promowanie odpowiednich postaw prozdrowotnych, przekonuje dr Jerzy Gryglewicz, ekspert zarządzania zdrowiem publicznym i wykładowca Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. "Kwestie zakazu są elementem mniej istotnym niż edukacja" - zauważył.

Eksperci zaznaczyli też, że dorośli powinni nauczyć się, jak mogą wspierać dzieci, by nie szukały rozwiązania w piciu alkoholu. Natomiast w przypadku młodzieży ważny jest powszechny dostęp do wiedzy na temat zawartości alkoholu w produktach i konsekwencji jego spożywania dla ich młodego organizmu, bo niepełnoletni jej nie mają

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze