Trwa ładowanie...

Aksolotl. Jak wygląda, czym się żywi i ile lat żyje?

 Ewa Rosiecka
01.06.2022 20:38
Aksolotl to płaz, który coraz chętniej kupujemy do domowego akwarium
Aksolotl to płaz, który coraz chętniej kupujemy do domowego akwarium (Adobe Stock)

Aksolotl to najnowszy trend wśród akwaryjnych zwierząt domowych. Jego przyjazny wygląd oraz żywe, wyraziste kolory przyciągają uwagę i zwiększają popularność tego zwierzaka. Niestety często zwierzę to jest kupowane pod wpływem chwili lub np. próśb dziecka bez bliższego zaznajomienia się z jego potrzebami. Wskutek takiego postępowania wiele zwierząt tego gatunku wegetuje w domach, w nieodpowiednich dla nich warunkach. Jak wygląda aksolotl? Czym się żywi? Jak go pielęgnować i ile kosztuje? Wszystko o tym egzotycznym zwierzęciu w artykule poniżej.

spis treści

1. Aksolotl - co za zwierzę?

Aksolotl, inaczej nazywany salamandrą meksykańską lub ambystomą meksykańską jest płazem wodnym, wyglądem przypominającym młode traszki. W odróżnieniu od nich jednak posiada nogi.

Naturalnie występuje w Meksyku, a do krajów Europy przyjechał na początku XIX wieku. Preferuje zimną, bogatą w tlen wodę, uchodzi za zwierzę aktywne nocą. Co ciekawe, aksolotl w kulturze mezoamerykańskiej miał status świętego.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Popularność tego zwierzęcia rośnie z roku na rok. Jego nietuzinkowy wygląd oraz urocze usposobienie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup aksolotla. Niezwykłym zainteresowaniem cieszy się wśród akwarystów.

2. Jak wygląda aksolotl?

Dorosły aksolotl mierzy od około 23 do 28 cm, choć zdarzają się osobniki większe, jednak zazwyczaj na wolności, gdzie ma najlepsze warunki do rozwoju.

Zwierzę to ma czarne, niewielkie oczy, wiotkie kończyny i spłaszczoną płetwę ogonową, która pozwala mu poruszać się w wodzie. Jego głowa jest dość płaska, a szeroki pyszczek sprawia, że aksolotl sprawia wrażenie wiecznie uśmiechniętego.

Płeć aksolotla możemy odróżnić obserwując wybrzuszenie w okolicy kloaki - u samic jest ono spłaszczone, u samców - wypukłe.

Aksolotl występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych. Najpopularniejsze z nich mają kolor szary lub czarny, w takich barwach można najczęściej spotkać je w naturze, za inne kolory zaś odpowiadają najczęściej hodowle.

Możemy spotkać się z aksolotlami w kolorze:

  • białym;
  • beżowym;
  • cętkowanym;
  • miedzianym;
  • jasnoszarym z łatkami;
  • złocistym;
  • albinosy.

Co ciekawe, aksolotle mają zdolność do regenerowania swoich organów i członków. Jeśli zwierzę to np. straci kończynę w wyniku oderwania czy ugryzienia, kończyna ta odrośnie. Również skrzela aksolotla regenerują się po uszkodzeniach.

Małe zwierzęta domowe. Kupuj z głową!
Małe zwierzęta domowe. Kupuj z głową!

Małe zwierzęta domowe, takie jak króliki, chomiki czy świniki morskie, cieszą się dużą popularnością.

przeczytaj artykuł

3. Czym się żywi?

W naturalnym środowisku aksolotl aby zdobyć pożywienie musi stanąć na czatach. Czy dostrzeże przepływającego skorupiaka, momentalnie przystępuje do ataku i zjada swoją ofiarę.

Żywi się również bezkręgowcami i mniejszymi rybkami. Zdarza się, że zjada swoje potomstwo. W hodowli domowej jego pokarm stanowią larwy i insekty, jego przysmaki to:

  • muchy;
  • komary;
  • dżdżownice;
  • rureczniki;
  • mączniki;
  • ikry innych płazów;
  • świerszcze;
  • granulowany pokarm dla pstrągów.

Młody aksolotl powinien jeść każdego dnia, dorosły zaś może być karmiony 2 razy w tygodniu.

4. Warunki hodowli

Aksolotl powinien żyć w określonych warunkach, jeśli myślimy zatem o kupnie tego zwierzaka, powinniśmy wiedzieć, że:

  • akwarium powinno być przestronne i duże; warto postawić je zacienionym miejscu, aby woda nie nagrzewała się; na dnie powinien znajdować się drobnoziarnisty piasek ok. 3 mm - aksolotl połyka wszystko na swojej drodze, więc kamienie i żwirek mogłyby doprowadzić do zatkania jelit i w efekcie śmierci zwierzaka; wymiary akwarium to ok. 80 x 35 x 40 cm - 100 l dla jednego aksolotla i minimum 100 x 50 x 40 cm - 200 l dla dwóch lub trzech zwierzaków;
  • woda w akwarium powinna być filtrowana, aby utrzymać ją w czystości oraz zaopatrzyć ją w tlen; pamiętajmy również, aby zbyt mocno nie wprawiać jej w ruch, aby nie zestresować zwierzaka;
  • woda w akwarium pod żadnym pozorem nie powinna być podgrzewana, aksolotl żyje w temperaturze 12 - 20°C, temperatura niższa mu nie zaszkodzi, wyższa zaś może doprowadzić do choroby, a nawet śmierci zwierzęcia;
  • w jednej części akwarium możemy zainstalować słabe oświetlenie; w drugiej połowie powinien panować półmrok z uwagi na preferowane przez zwierzaka zaciemnione miejsca;
  • woda w akwarium powinna mieć odpowiednie parametry: twardość - powyżej 7pH oraz zawartość azotanów - 0,5 g/1l; zbyt miękka woda może wybarwić aksolotla, co może spowodować duży stres u zwierzaka.

5. Ile lat żyje?

Przy właściwej pielęgnacji aksolotl może żyć dość długo - średnia długość życia tego zwierzaka wynosi około 15 lat, minimum 8 - 10. Znane są nawet przypadki osobników, które przeżyły 25 lat.

6. Ile kosztuje aksolotl?

Aksolotla meksykańskiego kupimy zwykle za 40 - 50 złotych, jednak cena jest uzależniona od wielkości zwierzaka oraz jego kolory - im rzadszy kolor, tym wyższa cena. Czasem może wynosić ona znacznie więcej niż 50 złotych.

Warto mieć na uwadze, że jest to zwierzę towarzyskie, dlatego dobrze jest pomyśleć o zakupieniu parki. Należy zwrócić uwagę także na koszty akwarium oraz jego wyposażenia, które jest dla tego zwierzaka niezbędne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze