Trwa ładowanie...

Agresja wśród młodzieży jest przerażająca

 Ewa Rycerz
23.11.2016 14:34
Przemoc rówieśnicza to dla młodego człowieka traumatyczne przeżycie.
Przemoc rówieśnicza to dla młodego człowieka traumatyczne przeżycie. (123RF)

Rok więzienia w zawieszeniu. Taki wyrok dostał 18-latek, który napastował seksualnie koleżanki z klasy. Z akt sprawy wynika, że próbował dopuścić się także gwałtu. Sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak chłopak zaatakował koleżankę metalową rurką. Takich przypadków jest jednak znacznie więcej. Dlaczego młodzież zachowuje się tak agresywnie?

  • Problemy młodych ludzi bardzo często związane są z sytuacją życiową, rodzinną – mówi w rozmowie w WP parenting Łukasz Wojtasik, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  • Z kolei wzorce seksualne w obecnych czasach młodzież czerpie z pornografii intenetowej. Coraz częściej spotykamy się wśród młodych ludzi z uzależnieniem tego typu. Co więcej, młodzież przenosi zaobserwowane zachowania do rzeczywistości. Jest to już niemalże standardem – dodaje.

1. Należy chronić ofiary

Najmłodsza ofiara Wojciecha D. Miała 14 lat. Z akt sprawy wynika, że 18-latek zaatakował dwie 14-letnie dziewczynki w toalecie. Jedną chwycił za biodra, odwrócił i symulował stosunek seksualny. Innym razem groził tej samej dziewczynie pobiciem, jeśli ta nie zgodzi się na stosunek oralny.

Jej koleżankę ze szkoły przewrócił na ziemię, położył się na nią i krzyczał "daj mi dziwko". W każdym przypadku nastolatkom udało się uciec. O zajściu opowiedziały dopiero, gdy przeciw Wojciechowi D. zaczęła toczyć się sprawa w sądzie.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Przeczytaj koniecznie

  • Doświadczenie przemocy seksualnej jest ogromną traumą – podkreśla Wojtasik. Dlatego też niezbędne jest zapewnienie szybkiej i skutecznej reakcji nawet na najmniejsze sygnały, jakie daje ofiara. Może być to zamknięcie się w sobie, brak chęci do rozmowy i kontaktów z rówieśnikami, poczucie stresu, wycofanie.
120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej
120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej [5 zdjęć]

UNICEF alarmuje – około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło

zobacz galerię

Podstawową procedurą, jaką wszczyna się w przypadku zauważenia objawów stosowania przemocy w szkole jest – systemowo rzecz ujmując – rozpoznanie. Mowa o podjęciu interwencji w reakcji na przemoc rówieśniczą.

  • Aby chronić ofiarę, taka reakcja powinna być szybka. Nauczyciele powinni także przeprowadzić rozmowę wspierającą ofiarę z udziałem psychologa, pedagoga szkolnego i rodziców. Na podstawie tej rozmowy ustalany jest plan pomocy – precyzuje Łukasz Wojtasik. Ofiara przemocy powinna być pod obserwacją szkoły i rodziny.

2. Wpływ przemocy na przyszłość

Dzieci, które doświadczają traumatycznych przeżyć, wolniej się rozwijają, częściej zapadają na choroby somatyczne, mają stałe poczucie lęku i zagrożenia. To wszystko może prowadzić do zaburzeń psychicznych, czasem nawet do depresji.

  • Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy zostaną zostawione same sobie. Dlatego tak ważne jest słuchanie i branie na poważnie każdego, nawet najmniejszego sygnału o przemocy – podkreśla Wojtasik.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze