Abecadło. Kiedy najlepiej rozpocząć naukę liter u dziecka?
Abecadło to tytuł popularnego wiersza dla dzieci Juliana Tuwima. Kto z nas nie zna słów, którymi się zaczyna: "Abecadło z pieca spadło". Wiersz ten stał się synonimem podstawowej wiedzy, jaką każdy z nas powinien posiadać. Co to jest abecadło? Czym różni się abecadło od alfabetu?
1. Co to jest abecadło?
Jakie jest znaczenie wyrazu abecadło? Możemy mówić o dwóch znaczeniach tego słowa. Pierwszy z nich określa zbiór liter pisma w danym języku - alfabet. Autor popularnego wiersza odniósł się właśnie w ten sposób do definicji alfabetu, opisując w zabawny sposób niektóre litery występujące w języku polskim.
Abecadło w drugim znaczeniu odnosi się do podstawowych informacji z danej dziedziny, stanowi metaforę najważniejszych wiadomości, ponieważ alfabet - abecadło to pierwsza rzecz, której uczy się każdy uczeń.
2. Czym różni się abecadło od alfabetu?
Słowa te mają to samo znaczenie, różnią się natomiast pochodzeniem: wyraz alfabet pochodzi z języka greckiego od pierwszych liter alfabetu, czyli Alfa i Beta.
Abecadło zaś to polski twór, powstały z połączenia, a następnie przekształcenia pierwszych liter alfabetu tak, by dzięki temu stworzyć leksem, dostosowujący się do zasad fleksyjnych w języku polskim.
3. Od kiedy zacząć naukę alfabetu?
Do 2. roku życia dzieci zwykle skupiają się na rozwoju swoich zdolności ruchowych. Mogłoby się wydawać, że od tego momentu do nauki alfabetu jest bardzo daleka droga, jednak jak się okazuje, nie jest to do końca prawdą.
Naukowcy nie podają określonego wieku, od którego warto uczyć dzieci liter, można jednak przyjąć zasadę, że im wcześniej, tym lepiej (choć oczywiście nic na siłę).
Słynna pedagog, Maria Montessori uważała, że najlepiej jest rozpocząć naukę abecadła w wieku 3-4 lat, kiedy mózg dziecka jest najbardziej chłonny i nauka czytania może przynieść efekty w ciągu kilku miesięcy.
Z pewnością warto w zabawie umożliwiać dziecku poznanie liter, szczególnie wtedy, gdy wykazuje zainteresowanie alfabetem. Pomocny w tym może być uwielbiany przez dzieci tytułowy wiersz "Abecadło".
4. Jak brzmi wiersz Juliana Tuwima "Abecadło"?
"Abecadło" Julian Tuwim
Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I - zgubiło kropeczkę,
H - złamało kładeczkę,
B - zbiło sobie brzuszki,
A - zwichnęło nóżki,
O - jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T - daszek zgubiło,
L - do U wskoczyło,
S - się wyprostowało,
R - prawą nogę złamało,
W - stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.