"8-letnie dzieci muszą się spowiadać przed obcymi facetami". Głos zabrał duchowny
Polacy coraz częściej zaczynają kwestionować zasadność uczestniczenia dzieci w religii. Nie tylko jako przedmiocie szkolnym, ale także, jeśli chodzi o sakramenty. Tym razem na TikToku rozgorzała dyskusja dotycząca spowiedzi dzieci. Mimo że głos zabrał duchowny, nie wszyscy dali się przekonać.
1. Religia na TikToku
TikTok kojarzy się przede wszystkim z niewymagającą rozrywką i różnymi wyzwaniami dla użytkowników. Jednak jest to również medium, dzięki któremu można przekazywać poważniejsze, a często nawet naukowe treści.
Dzięki takiemu zastosowaniu rozrywkowa aplikacja stała się platformą ułatwiającą kontakt z nastolatkami. Dlatego też nie dziwi, że coraz częściej można natrafić na konta przedstawicieli organizacji, którym najbardziej zależy właśnie na tej grupie odbiorców.
Wraz ze spadającym zainteresowaniem młodzieży Kościołem i masowym wypisywaniem się z katechezy, młodzi księża starają się zachęcić i przybliżyć religię nastolatkom. Jednym z takich duchownych jest ksiądz Sebastian Picur, który na TikToku maj już 570 tys. obserwujących.
2. Spowiedź dzieci
Duchowny publikuje filmy, w których odpowiada na często trudne i zawiłe pytania użytkowników, dotyczące stanowiska Kościoła. Niedawno postanowił odnieść się do zarzutu jednego z internautów, który nie mógł zrozumieć zasadności spowiedzi dzieci.
"7,8-letnie dzieci muszą się spowiadać przed obcymi facetami. Pomysł pierwsza klasa, ciekawe, czemu to naprawdę służy..." - stwierdził użytkownik.
- Psychologia podaje, że świadomość moralna dziecka w wieku 8-11 lat jest już w pewnym stopniu ukształtowana. Zatem dobrze przeżyta spowiedź w życzliwej atmosferze np. u ks. katechety pomaga dziecku poznawać swoją wartość przez możliwość wymazania win i wskazanie dobra, jakie jest w dziecku oraz jak dzięki Bożej łasce może pięknie rozwijać - wyjaśnił ks. Picur.
@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @tahajpento #ksiadz #wiara #spowiedź #dziecko #rodzina ♬ Music In Your Heart (Instrumental) - BLVKSHP
Jednak to tłumaczenie nie przypadło wszystkim użytkownikom. Niektórzy zarzucali nawet, że spowiedź dla małego dziecka, to ogromna trauma i wpędzanie w poczucie winy.
"Takie przeżycia związane ze spowiedzią jak wstyd i poczucie winy na pewno nie są niczym pożytecznym dla dziecka" - napisał jeden z nich.
"Psychologia podaje, że spowiadanie się wywołuje u dzieci traumę, poczucie ogromnego wstydu, poniżenia, poczucie winy, obniżenie samooceny" - dodał drugi.
"A jakie grzechy/winy może mieć dziecko? Litości" - podsumowała użytkowniczka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl