Trwa ładowanie...

6 kroków do ochrony dziecka w sieci

 Magdalena Pietras
01.01.2019 09:57
6 kroków do ochrony dziecka w sieci
6 kroków do ochrony dziecka w sieci (123RF)

Serwisy społecznościowe biją raz po raz rekordy popularności. Liczba użytkowników social mediów stale rośnie – Facebook ma już ponad miliard userów na całym świecie. Duża część wirtualnej społeczności to dzieci i nastolatki. Jak je ochronić przed zagrożeniami czyhającymi na takich stronach? Przede wszystkim warto opracować mądry plan działania. My już taki opracowaliśmy. Sprawdźcie, co można zrobić, by dziecko stało się odpowiedzialnym użytkownikiem social mediów.

1. Krok 1. Powiedz dziecku, że chciałbyś zobaczyć jego stronę profilową

Następnie wyznacz konkretny dzień, kiedy zamierzasz to zrobić. Dziecko będzie miało czas na przejrzenie swojego profilu i uporządkowanie go. Jednocześnie nauczy się selekcji informacji udostępnianych na swój temat. Jeśli pewne posty czy zdjęcia musi ukrywać przed najbliższymi, to znak, że nie powinny być one pokazywane szerokiemu gronu użytkowników Facebooka czy Instagrama. Tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy, do kogo trafią informacje zamieszczone w mediach społecznościowych.

2. Krok 2. Sprawdź stronę profilową swojego dziecka

Jeśli coś cię zaniepokoi, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Szczerość w tym przypadku jest bardzo ważna. Odważne zdjęcia w bikini, posty z przekleństwami czy szkalowanie dobrego imienia innej osoby, nawet znanej z pierwszych stron gazet, może przynieść przykre konsekwencje w przyszłości. Takie informacje trafiają nierzadko do niepowołanych osób, które wykorzystają je przeciw użytkownikowi. Dziecko może zostać „zhejtowane”, mogą pojawić się plotki na jego temat. Poza tym posty mogą zobaczyć nauczyciele lub dyrekcja szkoły. Nie warto psuć sobie opinii nieprzemyślanym udostępnianiem informacji o sobie.

3. Krok 3. Wspólnie ustalcie, jakie informacje powinny się znaleźć na profilu dziecka

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Na początku zapytaj dziecko, dlaczego chce mieć konto na serwisie społecznościowym. Czy chce jedynie komunikować się z przyjaciółmi ze szkoły, a może robi to, by poznawać nowych ludzi? Następnie ustalcie, kto może oglądać stronę profilową. Facebook umożliwia częściową ochronę danych – np. posty są widoczne jedynie na tablicach zaproszonych znajomych. Na koniec porozmawiajcie o tym, co warto upubliczniać, a co lepiej zachować dla siebie lub najbliższych osób – patrz krok 2.

Istnieją proste kroki, które pomagają chronić dziecko w sieci
Istnieją proste kroki, które pomagają chronić dziecko w sieci (123RF)

4. Krok 4. Zadecydujcie, jakie zdjęcia umieszczać na profilu

Serwisy społecznościowe roją się od niestosownych zdjęć. Użytkownicy lubią się chwalić szalonymi imprezami, podbojami miłosnymi, nie wstydzą się pokazywać ciała. Warto jednak uświadomić dziecku, że tak naprawdę po opublikowaniu zdjęcia, użytkownik traci nad nim kontrolę. Nawet najbliżsi przyjaciele mogą zawieść w takiej sytuacji.

Jeśli dziecko chce udostępniać swoje zdjęcia w serwisie społecznościowym, powinno przygotować się nie tylko na „lajki”, ale również złośliwe komentarze. Niektórzy właśnie w ten sposób wyładowują frustrację. Zdystansowanie do opinii innych użytkowników to podstawa odpowiedzialnego korzystania z social mediów.

5. Krok 5. Zapowiedz dalsze kontrole

Poinformuj dziecko, że nadal będziesz sprawdzać jego profil – tym razem bez zapowiedzi. Wytłumacz jednocześnie, że robisz to wyłącznie dla jego dobra. Jeśli setki znajomych widzą te informacje, to ty również masz do tego prawo.

6. Krok 6. Razem zdobywajcie wiedzę o sposobach zabezpieczenia danych

Postarajcie się zdobywać informacje o nowych sposobach zabezpieczania danych i ochrony dziecka w sieci. Każdy chce czuć się bezpiecznie w Internecie i służą ku temu różne programy. Wiele z nich można pobrać za darmo. Warto być o krok przed ewentualnym zagrożeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze