3 z 7Trudności z mówieniem
Jeśli dziecko bardzo długo nie mówi, to często jest to rzeczywiście powód do niepokoju. Warto ustalić jednak, co znaczy długo?
Przyjmuje się, że jeśli do 2 r.ż. dziecko mówi niewiele lub w ogóle, to rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem rozwoju. Według badań, maluch już w wieku dwóch lat powinien znać ok. 300-400 słów i budować pierwsze zdania. A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie, niestety przede wszystkim wśród lekarzy rodzinnych, że "dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy, zwykle mówią później".
Oceniając umiejętności werbalne dziecka warto jednak wziąć pod uwagę fakt, czy urodziło się ono jako wcześniak czy w terminie. Wcześniaki mają bowiem tendencje do opóźnień w rozwoju mowy.
Przy ocenie należy skupić się również na nawykach w rodzinie. Nauka komunikacji zależy od tego, czy osoba opiekująca się dzieckiem mówi do niego przez cały dzień, czy maluch ma kontakt z rodzeństwem. Zdarza się, że fakt iż dziecko nie mówi jest spowodowany tym, że rodzice lub opiekunowie mówią bardzo szybko lub nie zawracają się bezpośrednio do syna lub córki.
Jeżeli dziecko nie mówi albo mówi mało, należy jak najszybciej skontaktować się z logopedą, żeby ustalić gdzie tkwi problem i uzyskać ewentualne wskazówki, jak ćwiczyć.
Na kolejnej stronie zbaczysz WIDEO, dotyczące diety dziecka
Zobacz także: Ojciec sprzedał 11-miesięczne dziecko za 1400 zł. Potrzebował pieniędzy na alkohol