Pięć dziecięcych chorób, na które mogą cierpieć także dorośli
Alergia, ospa, różyczka – te schorzenia często określane są mianem chorób wieku dziecięcego. Jak się okazuje, to nie do końca prawda. U coraz większej liczby dorosłych lekarze diagnozują przypadłości charakterystyczne dla przedszkolaków. Z czego to wynika i jakich chorób powinniśmy się obawiać w każdym wieku?
1. Alergie
Jeśli udało ci się uniknąć alergii przez wiele lat – masz szczęście. W obecnych czasach coraz więcej dzieci jest uczulonych na różne czynniki, często od urodzenia, a przyczyny w wielu przypadkach pozostają nieznane.
Dlaczego alergia uchodzi za chorobę wieku dziecięcego? Najczęściej możną ją zminimalizować u najmłodszych poprzez odczulanie. Bywa też tak, że dzieci samodzielnie z niej „wyrastają”.
Niestety, dorośli również mogą nabawić się uczulenia, które często wynika ze zbyt częstego przebywania w jakimś środowisku, np. wśród alergizujących traw lub drzew.
Oznaki alergii to ciągły katar, kaszel, łzawienie oczu, drapanie w gardle, wysypka. Jak leczyć? Przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem oraz przyjmować leki antyhistaminowe.
2. Astma
Astma to choroba, która pojawia się niezależnie od wieku. Mogą na nią chorować dzieci (i wtedy najczęściej jest powikłaniem nieleczonej alergii) lub dorośli. Astmę często powodują pyłki grzybów oraz zanieczyszczenia powietrza. To choroba niebezpieczna, ponieważ uniemożliwia oddychanie i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uduszenia się.
Głównym objawem astmy jest suchy, męczący, świszczący kaszel. Pacjenci skarżą się również na ból w klatce piersiowej. ****
3. Ospa
Zachorowania na ospę wietrzną wśród dorosłych należą do rzadkości, ale zdarzają się. Dzieje się tak, ponieważ szczepionka na tę chorobę została wprowadzona stosunkowo niedawno i nie wszyscy ją otrzymali. Poza tym, z roku na rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci, które również mogą być podatne na ospę, a co za tym idzie zarażać chorobą. Wirus ospy wietrznej u osoby dorosłej może powodować groźne powikłania, takie jak bakteryjne zapalenie płuc, a nawet sepsę.
Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? U chorych pojawia się swędząca wysypka, gorączka, ból głowy. Czują się zmęczeni i nie mają apetytu.
Pęcherze należy smarować maścią cynkową. Pomagają również kąpiele w płatkach owsianych, ale niezbędne jest podanie leków antyhistaminowych.
4. Krztusiec
To bardzo niebezpieczna dla dzieci choroba. Jej gwałtowny i niekontrolowany przebieg może wyrządzić krzywdę również osobie dorosłej. Jeśli nie byłeś zaszczepiony przeciwko krztuścowi – uważaj na osoby kaszlące.
Szczepionkę na krztusiec w kilku dawkach podaje się obecnie niemowlętom. Jednak ostatnie doniesienia medyczne ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że to nie wystarczy. Warto brać dawkę przypominającą co dziesięć lat, by uchronić się przed tą niegdyś śmiertelną chorobą. Niestety, w Polsce szczepionek przypominających dla osób dorosłych nie ma.
Główne objawy krztuśca to: gorączka, katar, mokry, męczący i świszczący kaszel. Chorobę leczy się podając antybiotyki.
5. ADHD
Jesteś nerwowy, chaotyczny i zapominalski? Być może cierpisz na zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, czyli ADHD.
Choroba jest bardzo męcząca dla dzieci - uczniowie i przedszkolaki nie są w stanie skupić uwagi, a co za tym idzie efektywnie się uczyć oraz nawiązywać kontaktów z rówieśnikami. Objawy mogą być uciążliwe również w dorosłym życiu.
Nieleczone AHDH może prowadzić do depresji, stanów lękowych, zaburzeń nastroju.
Jakie objawy mogą wskazywać na ADHD? Przede wszystkim nadpobudliwość ruchowa, kłopoty z koncentracją i nerwowość. Chory obowiązkowo musi odwiedzić psychologa.