Trwa ładowanie...

4-letnia dziewczynka zmarła na malarię. To pierwszy taki przypadek od 20 lat

Planując rodzinną, tropikalną wyprawę, pierwsze o czym myślimy, to zabezpieczenie swojego organizmu przed panującymi w danym regionie świata chorobami. Wydajemy więc setki złotych, aby zaszczepić siebie i swoje pociechy i spokojnie móc rozkoszować się czasem wolnym. Okazuje się jednak, że nie trzeba ruszać się z domu, by zarazić się tropikalną chorobą. Po raz pierwszy od 20 lat lekarze odkryli przypadek malarii. Niestety 4-latka zmarła.

Zobacz film: "Malaria"

1. Tajemnicze zarażenie

Sytuacja przeraża o tyle, że ani 4-letnia Włoszka, ani jej rodzice w ciągu ostatnich miesięcy nie opuszczali granic swojego państwa. Wakacyjny odpoczynek też spędzili w ojczyźnie, niedaleko Wenecji. Jak więc doszło do zarażenia i śmierci kilkulatki?

Niepożądane odczyny poszczepienne - co warto o nich wiedzieć?
Niepożądane odczyny poszczepienne - co warto o nich wiedzieć? [5 zdjęć]

Szczepionki są złożonymi preparatami. W ich skład wchodzą żywe lub zabite drobnoustroje lub ich fragmenty...

zobacz galerię

Początkowo dziewczynka została umieszczona w szpitalu w Trydencie. Kiedy jednak jej stan się pogorszył, zdecydowano o przetransportowaniu jej do placówki w Brescii. Tam na oddziale reanimacji dziecięcej zmarła. Według lekarzy przyczyną śmierci 4-latki była najcięższa postać malarii. Ta przenoszona jest przez komary widliszki, występujące w Azji, Ameryce Południowej i na Saharze.

2. Hipotezy

Według jednej z hipotez dziecko mogło zarazić się malarią w trakcie wizyty w trydenckim szpitalu, w którym przebywała z powodu rozpoznania dziecięcej cukrzycy. Mogło się tak stać, ponieważ dziecko przebywało na sali z dwojgiem dzieci chorujących na malarię. Ta jednak nie jest chorobą, którą można się zarazić od drugiego człowieka.

Zobacz także:

Druga hipoteza jest taka, że dziecko zostało ukąszone przez komara, który na teren Włoch przedostał się w jednym z bagaży osoby podróżującej po zagrożonych terenach. Jeśli rzeczywiście 4-latka miała się zarazić przez ukąszenie komara, byłby to pierwszy taki przypadek we Włoszech od 20 lat.

Miejmy nadzieję, że eksperci dojdą do tego, w jaki sposób 4-latka mogła zarazić się malarią. W innym przypadku stanie się ona chorobą, której będą musieli się bać także Europejczycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.