Trwa ładowanie...

34-latka nie mogła mieć dzieci. Przeszczepili jej macicę starszej siostry

Avatar placeholder
26.08.2023 17:17
34-latka nie mogła mieć dzieci. Przeszczepili jej macicę starszej siostry
34-latka nie mogła mieć dzieci. Przeszczepili jej macicę starszej siostry (Getty Images)

W Wielkiej Brytanii został przeprowadzony pierwszy przeszczep macicy. 34-letnia kobieta, która pragnie pozostać anonimowa, jest przeszczęśliwa, że jej starsza siostra podarowała jej tak niezwykły i bezcenny prezent, dzięki któremu będzie mogła zostać mamą.

spis treści

1. Nie mogła mieć dzieci

34-latka nie mogła mieć dzieci, ponieważ urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH). To rzadki zespół wad wrodzonych, który charakteryzuje się brakiem lub niedorozwojem pochwy i macicy. Z tego powodu kobieta, która cierpi na takie schorzenie, nie może zajść w ciążę ani urodzić dziecka. Co więcej, niemożliwe jest także podjęcie współżycia – chybachyba że pacjentka zdecyduje się na sztuczną pochwę.

2. Pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii

Choć operacja, podczas której przeszczepiano macicę, odbyła się w lutym, to dopiero teraz informacja ta dotarła do mediów. Historia kobieta, która poddała się tej procedurze, została opublikowana w brytyjskim czasopiśmie poświęconym ginekologii i położnictwie.

Zobacz film: "Narzekał na ból nóg. Diagnozą był rak"

Zabieg był długi. Trwał 17 godzin i odbył się w szpitalu klinicznym im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Dawcą była 40-letnia siostra pacjentki, która ma już dwójkę dzieci. Biorcą 34-latka z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH). Zdaniem lekarzy obie kobiety czują się dobrze, a jesienią młodsza siostra planuje rozpocząć proces zapłodnienia pozaustrojowego. Jest to możliwe, ponieważ jej jajniki funkcjonują prawidłowo.

3. Stan kobiety po przeszczepie macicy

Isabel Quiroga, która jest konsultantem z zakresu chirurgii i transplantologii poinformowała media, że 34-letnia pacjentka była bardzo szczęśliwa i podekscytowana całą procedurą. Co więcej, chciałaby ona urodzić więcej niż jedno dziecko.

"Jej macica funkcjonuje doskonale i bardzo uważnie monitorujemy jej postępy. Jako zespół jesteśmy niezwykle dumni, że możemy przyczynić się do tego programu i mamy nadzieję, że dzięki temu wiele innych kobiet skorzysta z tej procedury" - mówią lekarze.

Obie operacje wymagały współpracy ponad 30 specjalistów. Zespołem kierowała Isabel Quiroga oraz Richard Smith z Imperial College Healthcare NHS Trust - chirurg i ginekolog oraz prezes organizacji charytatywnej Womb Transplant UK, która finansowała przeszczep.

4. Organizacja chce pomagać innym kobietom

"Wszyscy mamy ogromny szacunek dla tych dwóch kobiet. Pomogły one innym pacjentkom zmagającym się z traumą związaną z całkowitą niepłodnością" - mówi Richard Smith, który pragnie pomagać także innym kobietom.

"Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i biorca w odpowiednim czasie zajdzie w ciążę. Mamy także nadzieję, że uda nam się zebrać resztę środków potrzebnych na realizację naszych dwóch programów przeszczepów. Naszym celem jest sprawienie, aby przeszczepy macicy stały się zrównoważoną opcją dla kobiet cierpiących na tę samą chorobę" - dodaje.

Jego zespół chce tworzyć długoterminowe i zrównoważone programy przeszczepów, które pomogą kobietom w realizacji ich marzeń. Wiele kobiet nie może mieć dzieci nie tylko na skutek wad wrodzonych, ale również z powodu endometriozy lub nowotworów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze