Trwa ładowanie...

12 tysięcy złotych na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić?

Avatar placeholder
14.02.2024 08:24
12 tysięcy złotych na dziecko. Jaki warunek trzeba spełnić?
12 tysięcy złotych na dziecko. Jaki warunek trzeba spełnić? (East News)

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy mają dwoje lub więcej dzieci. Chodzi o świadczenie określane jako rodzinny kapitał opiekuńczy. Ma wspierać osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku 12-35 miesięcy. Łącznie można otrzymać nawet 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko.

spis treści

1. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i do tej pory funkcjonuje w niezmienionej formie. Świadczenie kierowane jest do rodziców dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia i obejmuje maluchy aż do ukończenia 35. miesiąca życia. Co ważne, wsparcie finansowe przysługuje wszystkim, bez względu na dochody.

W jaki sposób jest wypłacany rodzinny kapitał opiekuńczy? Rodzice lub opiekunowie mają do wyboru dwie opcje: 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata, co łącznie daje 12 tysięcy złotych na dziecko.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Złożenie wniosku

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko, konieczne jest dostarczenie wniosku w odpowiednim czasie. Dokumenty można składać, gdy dziecko skończy dziewięć miesięcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ciągu dwóch miesięcy rozpatrzy wniosek, a pierwsza wypłata może wpłynąć na konto rodzica bądź opiekuna w momencie skończenia przez dziecko 12 miesięcy. Rekomendowane jest składanie dokumentów przed ukończeniem przez malucha 13 miesięcy. Dzięki temu unikniemy pomniejszenia świadczenia o 500 złotych za każdy miesiąc opóźnienia.

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie za pośrednictwem platform elektronicznych. Służy do tego PUE ZUS, Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub aplikacja bankowa.

Każdy dokument jest indywidualnie rozpatrywany. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, aby zwracać uwagę na poprawność danych we wnioskach. Wciąż bowiem zdarzają się błędy, które skutkują wydłużeniem całej procedury. Rodzice wpisują niepoprawne numery PESEL lub składają kilka wniosków na jedno dziecko. W przypadku wystąpienia rażących błędów urzędnicy kontaktują się z rodzicami lub opiekunami, którzy złożyli dany wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze