Trwa ładowanie...

Nazywają go "chłopcem ze szkła". Lekarze nie rozwiązali zagadki ponad 100 złamań

Rohit urodził się z rzadką wadą genetyczną. Jego kości łamią się przy najmniejszym dotyku
Rohit urodził się z rzadką wadą genetyczną. Jego kości łamią się przy najmniejszym dotyku (Facebook)

Media opisują go jako "chłopca ze szkła". Wszystko dlatego, że 12-letni Rohit urodził się z wrodzoną łamliwością kości. Choroba ta powoduje, że jego kości łamią się przy najmniejszym dotknięciu, a sam nastolatek złamał ich już 100.

1. Chłopiec ze szkła

12-letni Rohit z Uttar Pradesh w Indiach cierpi na rzadką wadę genetyczną – wrodzoną łamliwość kości. Oznacza to, że jego organizm nie produkuje odpowiedniej ilości kolagenu, przez co kości łamią się szybciej, niż są w stanie się odbudować.

Niestety nawet najmniejszy dotyk (np. podczas snu) może doprowadzić do złamania, najczęściej kości ramion i nóg. Dlatego też Rohit w ciągu 12 lat swojego życia złamał prawie 100 kości i został nazwany "chłopcem ze szkła".

12-letni Rohit cierpi na wrodzoną łamliwość kości
12-letni Rohit cierpi na wrodzoną łamliwość kości (Facebook)

Kolejnym charakterystycznym objawem wrodzonej łamliwości kości jest bardzo niski wzrost chorego, zazwyczaj mniej niż metr. Również w przypadku 12-latka choroba poważnie zahamowała jego wzrost. Rohit ma zaledwie 40 centymetrów i waży 14 kilogramów.

2. Nie chce się poddać chorobie

Choroba oznacza, że Rohit jest całkowicie uzależniony od pomocy matki. Ponadto, by zapobiec uszkodzeniom kości, nigdy nie mógł bawić się ze swoimi kolegami, ponieważ byłoby to zbyt niebezpieczne. Również nauka w szkole nie wchodzi w grę, a Rohita uczy jego starsza siostra.

Jednak mimo swojego stanu chłopiec nie zamierza się poddać chorobie. Przyznaje, że nie pozwoli, by wrodzona łamliwość kości przeszkodziła mu w realizacji marzenia o byciu piosenkarzem.

Niestety nie ma lekarstwa, które mogłoby zatrzymać dolegliwości lub całkowicie je wykluczyć. Osoby cierpiące na wrodzoną łamliwość kości mogą jedynie łagodzić objawy i stosować profilaktyczne środki ostrożności.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.