Trwa ładowanie...

Związek chorób płuc z ryzykiem rozwoju astmy

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 31.01.2017 12:11
Związek chorób płuc z ryzykiem rozwoju astmy
Związek chorób płuc z ryzykiem rozwoju astmy

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Australii sugerują, że zaburzenia funkcji płuc u najmłodszych dzieci mogą mieć związek z rozwojem astmy w dorosłym życiu. Przeprowadzone analizy mają pomóc w późniejszym diagnozowaniu pacjentów oraz w leczeniu przewlekłej choroby jaką jest astma.

Celem przeprowadzonych badań było określenie jaki jest związek między astmą w dorosłym życiu, a obniżoną funkcją płuc u małych dzieci. To pierwsze badanie, gdzie naukowcy dokładnie przyjrzeli się płucom dzieci, które dopiero co przyszły na świat. Wnioski o których mówią naukowcy to między innymi pięciokrotnie większe ryzyko rozwinięcia astmy w dorosłym życiu u dzieci, których prawidłowa praca płuc została zaburzona w okresie dzieciństwa.

Przebadano osoby w wieku 24 lat u których występowały symptomy astmy – u tych pacjentów występował defekt w rozwoju płuc w okresie dziecięcym, a nawet jeszcze wcześniej – w łonie matki.

Czy choroby najmłodszych mogą mieć konsekwencje zdrowotne w przyszłości?
Czy choroby najmłodszych mogą mieć konsekwencje zdrowotne w przyszłości? (123RF)
Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Tak naprawdę te zmiany przetrwały „próbę czasu” i pozostawiły swój ślad w dorosłym życiu. Przeprowadzone badania nie odpowiadają na pytanie, dlaczego niektóre dzieci rodzą się z ograniczoną funkcją płuc. Jak zaznaczają naukowcy za taki stan rzeczy może być odpowiedzialnych wiele czynników – nieprawidłowości genetyczne, ciśnienie tętnicze krwi matki, a także styl życia.

Badacze chcieli także znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego osoby, które w okresie dzieciństwa zmagały się z objawami astmy, w późniejszym życiu przestały mieć podobne symptomy - a według naukowców takich osób może być nawet 30 procent.

Uczeni twierdzą, że osoby u których funkcje płuc wróciły do normy w dorosłym życiu, nie cierpiały na poważne zaburzenia w wieku dziecięcym. Jak zaznacza kierownik badań, wczesne interwencje poprawiające funkcje płuc mogą przynieść wymierne korzyści w późniejszym życiu.

Astma jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się zapaleniem dróg oddechowych. Istniejący podział astmy, dzieli ją na postać alergiczną oraz niealergiczną. Pierwszy typ występuje znacznie wcześniej u dzieci i może współwystępować z innymi chorobami.

Warto zaznaczyć, że są pewne czynniki, które mogą zaostrzać przebieg astmy. Można zaliczyć do nich infekcje układu oddechowego, emocje, wysiłek fizyczny czy też niektóre leki. Dym tytoniowy nie pozostaje obojętny wobec funkcji płuc, nie wspominając już o smogu, który drażni drogi oddechowe przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego.

Czy przedstawione badania stanowią rewolucję w pulmonologii dziecięcej? W pewnym sensie tak. Określone choroby i patologie ze strony układu oddechowego w dzieciństwie mogą znaleźć swoje odbicie w późniejszym życiu.

Miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone badania, które jasno zweryfikują prawdopodobieństwo wystąpienia astmy w późniejszym życiu. To da możliwość wprowadzenia odpowiedniej terapii, prewencji zakażeń i chorób i prowadzenia właściwego stylu życia, który zmniejszy ryzyko wystąpienia astmy w późniejszym czasie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze