Trwa ładowanie...

Ciśnienie krwi ciężarnej może wpływać na płeć dziecka

Istnieje wiele przeróżnych domniemanych sposobów na określenie płci nienarodzonego dziecka przed potwierdzeniem jej badaniem. Skuteczność takich metod jest dyskusyjna i zazwyczaj są to mity.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Mount Sinai w Toronto, dowodzą, że najlepszym sposobem przewidywania płci nienarodzonego dziecka jest monitorowanie ciśnienia krwi kobiety ciężarnej.

Okazuje się, że kobiety, które cierpią na nadciśnienie w trakcie ciąży, często spowodowane dietą bogatą w sól, paleniem papierosów lub piciem zbyt dużych ilości kawy, częściej rodzą chłopców. Natomiast w przypadku niskiego ciśnienie w ciąży, częściej na świat przychodzą dziewczynki.

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 1411 chińskich kobiet, które planowały urodzenie dziecka w najbliższej przyszłości. Uczestniczki były monitorowane zarówno na początku, jak i podczas ciąży. Mierzono im poziom ciśnienia krwi, cholesterolu, trójglicerydów i glukozy.

Istnieją różne sposoby na przewidywanie płci przyszłego dziecka. Naukowcy odkryli, że może ona zależeć od ciśnienia krwi ciężarnej
Istnieją różne sposoby na przewidywanie płci przyszłego dziecka. Naukowcy odkryli, że może ona zależeć od ciśnienia krwi ciężarnej

Badacze odkryli, że skurczowe ciśnienie tętnicze przed ciążą było wyższe u kobiet, które urodziły chłopców. Wyniki badań nie zmieniły się nawet po uwzględnieniu wieku, wykształcenia, palenia i BMI.

"Płeć płodu ludzkiego zależy od chromosomu płciowego plemników. Ciśnienie krwi matki przed ciążą jest wcześniej nierozpoznanym czynnikiem, który może mieć wpływ na to, czy urodzone w przyszłości dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką” – powiedział autor badania, dr Ravi Retnakaran.

Wyniki mogą również wyjaśniać spadek liczby urodzeń chłopców w krajach, gdzie mieszkańcy prowadzą zdrowszy styl życia.

Naukowcy ostrzegają jednak, że ustalenia mogą być szczególnie problematyczne i potencjalnie niebezpieczne wśród rodziców, którzy bardzo chcą mieć dziewczynkę lub chłopca.

Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców
Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców [6 zdjęć]

Nadawanie dzieciom imion takich, jakie noszą ich rodzice było niegdyś w dobrym tonie. Dzisiaj, gdy przytłaczającą...

zobacz galerię

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „American Journal of Hypertension” naukowcy ostrzegają, że wyniki tych badań mogą powodować chęć sztucznej manipulacji ciśnieniem krwi matki.

Przed pojawieniem się przyszłej matki na badaniu USG, które da ostateczną i jednoznaczną odpowiedź, ciekawi rodzice często wyszukują przeróżne opowieści i przesądy, które mają wskazywać na płeć nienarodzonego dziecka.

Niektórzy twierdzą, że jeżeli brzuch kobiety rośnie bardziej w dolnej części, to urodzi się chłopiec, natomiast dziewczynka usadawia się wyżej w łonie matki.

Przeczytaj koniecznie

Kolejnym mitem jest wróżba, która polega na odczytywaniu płci dziecka z kierunku ruchu rzuconej obrączki. Jeśli kręci się ona i zatacza koła, to urodzi się chłopiec, natomiast gdy obrączka huśta się z boku na bok, bardziej prawdopodobna jest dziewczynka.

Inna teoria dotyczy tego, jak wygląda przyszła mama w trakcie ciąży. Jeżeli kobieta widocznie pięknieje, jej skóra, włosy i paznokcie są zdrowie i nabierają blasku, to znaczy, że urodzi się chłopiec. Natomiast, gdy wygląd kobiety w ciąży się pogarsza, na świat wyda ona dziewczynkę.

Podczas gdy podobne przesądy mają tyle samo przeciwników co zwolenników, obecnie dysponujemy sprawdzonym naukowo sposobem na przewidzenie płci dziecka nawet przed zajściem w ciążę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.