Znak mniejszości i większości. Jak wyglądają?
Znak mniejszości i większości to symbole, które dzieci poznają już w przedszkolu, a następnie utrwalają w trakcie nauki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Przypomnijmy sobie zatem, jak wygląda znak mniejszości, a jak większości, oraz jak pomóc dziecku zapamiętać tę informację.
1. Znak mniejszości i większości. Jak wyglądają?
Niemal każdego dnia musimy porównywać liczby. Przykładowo: sprawdzamy, która cena jest wyższa, a która niższa. Porównujemy też, ile czego mamy więcej lub mniej.
Gdybyśmy mieli przedstawić to na osi liczbowej, to zobaczylibyśmy, że większą liczbą będzie ta, która znajdzie się po prawej stronie.
Problemu nie ma, gdy mamy porównać liczby składające się z różnej ilości cyfr, np. liczbę 12 i 121. Większa jest ta druga, bo jest liczbą trzycyfrową (121), a nie dwucyfrową (12).
Jeśli liczby mają taką samą ilość cyfr, to musimy porównać cyfry jedności, dziesiątek, setek, tysięcy itd., Uwaga: sprawdzanie zaczynamy od LEWEJ strony. I tak na przykład:
- 479 jest większe od 399, bo 4 jest większe od 3 (cyfra setek),
- 1559 jest większe od 1234, bo 5 jest większe od 2 (porównaliśmy cyfrę setek, bo cyfra tysięcy jest w tym przykłądzie identyczna).
Teraz zastanówmy się więc, w jaki sposób postawić między tymi cyframi znak większy mniejszy, który w matematyce wygląda następująco: <,>, co odczytujemy:
- < "jest mniejsze od"
"jest większe od"
Znak większy mniejszy – przykłady:
- 47 > 9 – 47 jest większe od 9
- 89 > 74 – 89 jest większe od 74
- 58 > 44 – 58 jest większe od 44
- 6 > 3 – 6 jest większe od 3
- 9 < 50 – 9 jest mniejsze od 50
- 80 < 90 – 80 jest mniejsze od 90
- 50 < 67 – 50 jest mniejsze od 67
- 19 < 20 – 19 jest mniejsze od 20
2. Znak większy i mniejszy – definicja
Wiesz już, jak wygląda znak większości, ale spróbujmy teraz go zdefiniować:
Znak większości [ > ] to znak graficzny, który oznacza, iż liczba lub wyrażenie poprzedzające go są większe od liczby lub wyrażenia następujących po nim, np. x > 8 oznacza, iż x jest większe od 8.
Z kolei znak mniejszości [ < ] oznacza, że liczba lub wyrażenie poprzedzające go są mniejsze od liczby lub wyrażenia następujących po nim, np. x < 6 oznacza, że x jest mniejsze od 6.
3. Jaki jest znak większości i mniejszości – ćwiczenia
Wydaje się nam, że łatwo zapamiętać, jak wygląda znak mniejszości i większości w matematyce. Ale dzieci nie zawsze dobrze sobie z tym radzą. Warto pomóc im to zapamiętać. W jaki sposób?
- Pobawicie się w skojarzenia. Możesz narysować znaki większości i mniejszości, dorysowując do nich oko i zęby. Jeśli nasz znak będzie głodnym potworem, skieruje swoją otwartą paszczę ku większej ilości jedzenia.
- Pouczcie się w plenerze, np. w lesie. Zbierzcie szyszki, ułożcie z nich dwa zbiory i z patyków ułożcie znak większości lub mniejszości.