Przejdź na WP

Zmywarki do 1000 zł. Idealna inwestycja dla dużej rodziny

Duże rodziny muszą poświęcać sporo czasu i środków na mycie naczyń. Dobrym wyjściem z sytuacji może być zmywarka, która wcale nie musi stanowić dużego wydatku. Wybraliśmy kilka wydajnych zmywarek do naczyń, których cena nie przekracza 1000 zł.

Zobacz film: "Zmywarka od środka [Nauka. To lubię.]"

spis treści

1. Zmywarka – czy warto?

Zakup zmywarki nie jest oczywistą decyzją, w końcu w dalszym ciągu nie jest to standardowe wyposażenie kuchni. Jeśli mamy wątpliwości, to z pewnością zadajemy sobie pytania o kwestie praktyczne. Czy zmywarka się opłaca? Czy zmieści się w kuchni? Jaki model wybrać?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta w przypadku dużych rodzin, które po każdym posiłku czeka wielka sterta naczyń i sztućców do zmywania. Codzienna walka z taką ilością naczyń pochłania czas, a przy tym nie może pozostać bez wpływu na skórę rąk. Jeśli nie przykładamy szczególnej wagi do oszczędnego mycia ręcznego, a więc wykorzystujemy duże ilości płynu do naczyń i myjemy pod bieżącą wodą, to zmywarka może oszczędzić dodatkowo również nasze pieniądze. Oczywiście, jako że zmywarka jest dużym sprzętem AGD, sama w sobie stanowi wydatek. Nie musimy jednak decydować się na produkty za kilka tysięcy, bo wiele sprawdzonych modeli znanych marek bez problemu kupimy również za mniejsze pieniądze.

Jeśli możemy sobie pozwolić na nieco większy jednorazowy wydatek i mamy nieco wolnej przestrzeni w kuchni, to zakup zmywarki pozwoli dużej rodzinie na oszczędzenie wody oraz czasu, który przeznaczymy na inne obowiązki lub spędzimy wspólnie.

Gdy już wiemy, jaki budżet jesteśmy gotowi przeznaczyć na zmywarkę, możemy wybierać między modelami do zabudowy, wolnostojącymi, a także oszczędzającymi miejsce zmywarkami kompaktowymi.

2. Zmywarka – parametry i funkcje

Warto dopasować zmywarkę do potrzeb naszej rodziny. Jeśli zależy nam na estetyce i spójności wyposażenia kuchennego, zdecydujmy się na zmywarkę do zabudowy. Większą swobodę jeśli chodzi o usytuowanie urządzenia w pomieszczeniu dają zmywarki wolnostojące.

Istotną cechą zmywarki jest jej klasa energetyczna. Dlatego, żeby oszczędzić, najlepiej zainwestujmy w zmywarkę klasy A. Zwróćmy też uwagę na to, ile kompletów naczyń zmieścimy w zmywarce – mniejszej rodzinie wystarczy kosz na 8–10 kompletów, natomiast dla rodziny wielodzietnej praktycznym wyborem może być zmywarka mieszcząca nawet do 15 kompletów.

Jeżeli ważnym atrybutem zmywarki jest dla nas oszczędność wody, zwróćmy uwagę na to, ile dany model jej zużywa w jednym cyklu prania. Przydatne okażą się tu również programy takie jak mycie ekonomiczne przy zmniejszonym poborze prądu i wody, program pozwalający na mycie z połową wsadu, czy program automatyczny wykrywający ilość naczyń i stopień ich zabrudzenia. Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki wytwarza zmywarka – w otwartych kuchniach zbyt głośny dźwięk emitowany przez zmywarkę może okazać się uciążliwy, szczególnie dla niemowlęcia.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy zmywarka jest zabezpieczona przed dziećmi. Niektóre modele posiadają elektryczną blokadę bądź też mechaniczne zabezpieczenie, uniemożliwiające otwarcie zmywarki podczas pracy.

3. Zmywarka – komfortowe rozwiązanie dla domu

Sporym udogodnieniem, jakie niosą ze sobą zmywarki, jest pomoc w zachowaniu czystości w zlewie i na blacie. Zalegające w zlewie naczynia i gąbki do mycia, to idealne środowisko dla bakterii. Zmywarka pozwoli więc utrzymać porządek, ale też zwalczy zanieczyszczenia – możemy wybrać program myjący w wysokiej temperaturze. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarce. Szczególnie uważajmy na zdobioną zastawę, drewniane akcesoria, sprawdzajmy też oznaczenia na naczyniach z plastiku – te nadające się do mycia w zmywarce powinny mieć odpowiednie oznaczenia.

Zmywarki nie tylko myją naczynia, dodatkową wyposażone są w system suszenia. Może on być statyczny, który opieraj się na podniesieniu temperatury i odparowaniu wody. Drugą opcją jest system kondensacyjny, skraplający wodę na wymienniku ciepła. Droższe zmywarki mogą oferować również szybsze suszenie za pomocą wentylatora.

Zmywarka to rodzinna inwestycja, która przy odpowiednim użytkowaniu pozwoli zaoszczędzić, a przy tym zapewni sporą wygodę. Duże rodziny z pewnością docenią klasyczną zmywarkę mieszczącą dużo naczyń, lecz nie każdy dysponuje odpowiednią ilością wolnej przestrzeni. Alternatywą mogą być zmywarki kompaktowe, które – jak sama nazwa wskazuje – są mniejsze, dzięki czemu łatwiej ulokować je w kuchni, np. na blacie. Jeśli potrzebujemy pomocy w kuchni, to taka zmywarka mieszcząca kilka kompletów naczyń zdejmie z nas część obowiązków.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.