Trwa ładowanie...

Żłobki mogą podrożeć. Sprawdź, o ile wzrosną ceny

W 2022 roku możemy spodziewać się wprowadzenia podwyżek opłat za żłobki, jest to wynik uchwalenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W ramach tego programu rząd dofinansuje opiekę nad najmłodszymi dziećmi, kwotą 400 złotych. Samorządom zależy na skorzystaniu z tej pomocy, tym bardziej że dopłacają do niektórych placówek.

Zobacz film: "Matka przestrzega przed niebezpiecznym wyzwaniem"

spis treści

1. Czy w 2022 roku będą podwyżki opłat za żłobek?

W 2022 roku najprawdopodobniej wzrosną opłaty za żłobek. Urzędnicy twierdzą, że decyzja ta jest efektem wprowadzenia przez rząd nowego świadczenia opiekuńczego, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W ramach tego programu rząd zamierza przeznaczyć 400 zł na opiekę na pierwsze dziecko w rodzinie, natomiast na kolejne dziecki rodzice uzyskają pomoc finansową w wysokości 12 tysięcy zł. Pieniądze każdego miesiąca zostaną przelane na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego.

2. Samorządy mają problemy finansowe

Sytuacja finansowa niektórych samorządów nie jest najlepsza. Pojawiają się głosy, że będą probowały one wykorzystać dofinansowanie, które zamierza wprowadzić rząd. Z tego powodu podniosą opłaty za żłobek. Oczywiście chcą to zrobić w taki sposób, aby podwyżka nie była dużym obciążeniem finansowym dla rodziców. Okazuje się, iż kwota dofinansowania na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie nie może przekroczyć wysokości miesięcznej kwoty, którą ponoszą rodzice na opiekę w placówce.

"Do końca czerwca gmina uczestniczy w resortowym programie Maluch+. Rodzice płacą tylko za wyżywienie, nie za pobyt. Po zakończeniu projektu gmina, ustalając opłatę, uwzględni możliwość uzyskania dofinansowania z rodzinnego kapitału opiekuńczego" - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusz Gralak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.