Trwa ładowanie...

Zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki. Zapadł wyrok

 Ewa Rosiecka
20.03.2023 22:39
Podczas zbliżenia zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki. Sąd go skazał
Podczas zbliżenia zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki. Sąd go skazał (Getty Images)

W Holandii mężczyzna został skazany za zdjęcie prezerwatywy bez wiedzy partnerki. Sąd wydał wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu. To pierwszy tego typu proces w Holandii, choć o zjawisku mówi się coraz częściej.

spis treści

1. Mężczyzna został oskarżony o tzw. stealthing

Jak podaje "CBS News", mężczyznę oskarżono o tzw. stealthing. To praktyka, która polega na zdjęciu prezerwatywy podczas stosunku i kontynuowanie czynności seksualnych z nieświadomą tego faktu partnerką.

"Swoim działaniem podejrzany zmusił ofiarę do tolerowania uprawiania z nim seksu bez zabezpieczenia. W ten sposób ograniczył jej wolność osobistą i nadużył zaufania, jakim go obdarzyła" - uzasadniał holenderski sąd cytowany przez portal.

Para - zdjęcie ilustracyjne
Para - zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

2. Sąd skazał mężczyznę

Mężczyzna z Rotterdamu został skazany na karę trzymiesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu, co oznacza, nie trafi do więzienia, chyba że popełni kolejne przestępstwo. Jednocześnie sąd zobowiązał mężczyznę do wypłaty odszkodowania na rzecz ofiary w kwocie 1000 euro.

Uniewinniono go jednak od zarzutu gwałtu, ponieważ - w ocenie sądu - sam stosunek odbył się za zgodą pokrzywdzonej.

3. Skala zjawiska stealthingu

O przypadkach stealthingu można usłyszeć coraz częściej. W 2017 roku sąd w Berlinie skazał policjanta za napaść seksualną i usunięcie prezerwatywy w czasie stosunku. Wymierzył mu karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zobowiązał także wypłacić ofierze odszkodowanie w wysokości niemal 3100 euro. Po apelacji ostatecznie wyrok został zmniejszony do sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

W Kalifornii od 2021 roku stealthing jest nielegalny i ofiara ma prawo pozwać sprawcę o odszkodowanie oraz ukaranie go.

4. Czy stealthing jest gwałtem?

Ofiary stealthingu mogą nieświadomie zajść w ciążę, jak również zarazić się chorobą weneryczną. Według wyników badań dotyczących tego zjawiska, poszkodowane skarżą się, że w ich odczuciu partner naruszył ich autonomię seksualną i zawiódł ich zaufanie. Mówią, że poczuły się wykorzystane.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Według orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka "czynności seksualne odbywające się bez zgody drugiej osoby stanowią zamach na jej wolność, godność oraz integralność cielesną i psychiczną".

Para - zdjęcie ilustracyjne
Para - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Czy stealthing można zatem nazwać gwałtem? Adwokat Michał Głuchowski, autor artykułu "Stealthing - karalność zdjęcia prezerwatywy bez wiedzy partnerki", który ukazał się w czasopiśmie naukowym "Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny", zauważa, że skoro sprawca podejmuje taką decyzję bez poinformowania o tym zamiarze partnerki, jest to gwałt za pomocą podstępu, co może być jednak trudne do udowodnienia.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze