Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy na COVID-19 się skończył. O co teraz mogą wnioskować rodzice?

Avatar placeholder
29.09.2020 08:00
Matka i córka na łące
Matka i córka na łące (123rf)

Prawdopodobieństwo zamknięcia szkół w związku z trwającą pandemią wciąż jest wysokie. Tak się składa, że 20 września upłynął termin obowiązywania tzw. zasiłku opiekuńczego COVID-19. Nie wiadomo, czy będzie przedłużony. O co mogą zatem starać się rodzice, jeśli ich dziecko będzie musiało zostać w domu z powodu zamknięcia szkoły przez COVID-19?

1. Trzytygodniowy zasiłek dobiegł końca

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, których dzieci zostały zmuszone pozostać w domach w związku trwającą pandemią COVID-19, został pierwszy raz wprowadzony w marcu – gdy zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Rodzice, których pociechy zostawały w domach, mogli pobierać go do 26 lipca.

Przed powrotem dzieci do szkół, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wznowić możliwość pobierania zasiłku w przypadku, gdyby szkoły zaczęły zamykać się w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sęk w tym, że wprowadzono go tylko na trzy tygodnie. 20 września upłynęła jego ważność.

Co prawda MRPiPS może przedłużyć taki zasiłek, o co został już złożony wniosek w Sejmie, jednak nadal nie ma żadnych informacji w tej sprawie.

2. Zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych

Zobacz film: "Nietypowa ciąża"

Co zatem powinni zrobić rodzice, którego dziecko zmuszone jest zostać w domu, choćby z powodu wykrycia w szkole COVID-19? Mogą starać się o tzw. zasiłek opiekuńczy przydzielany na ogólnych zasadach. Przysługuje on:

  • rodzicom dzieci w wieku do 8 lat

  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:

do 16 lat, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności do 18 lat - jeśli posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do 24 roku życia, kiedy wymagają kształcenia specjalnego

  • rodzicom lub opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych z wykonywania pracy.

3. Kiedy można starać się o zasiłek opiekuńczy?

  • Gdy nieprzewidywanie dojdzie do zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza regularnie.

  • Gdy pojawi się konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.

  • Gdy ktoś z opiekunów dziecka jest podejrzewany o zakażenie.

  • Gdy dojdzie do porodu, choroby lub pobytu w szpitalu jednego z rodziców dziecka.

Według przepisów nieprzewidziane zamknięcie placówki edukacyjnej dotyczy sytuacji, gdy o zamknięciu przedszkola, żłobka czy szkoły rodzic informowany jest w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

4. Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

Aby ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Taki gest jest równoznaczny ze złożeniem wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą zobowiązane są złożyć takie oświadczenie w ZUS. Wnioski gotowe do wypełnienia znajdują się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę nad dzieckiem, np. jest osobą bezrobotną lub przebywa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym.

5. Wysokość i długość zasiłku

Warto również wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Pieniądze wypłacane są za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Przysługuje on rodzicom spełniającym wspomniane kryteria przez 60 dni w roku kalendarzowym (przy opiece zdrowego dziecka do lat 8 lub chorego dziecka do lat 14, również niepełnosprawnego) oraz 14 dni w roku kalendarzowym (jeżeli opieka dotyczy dziecka w wieku powyżej 14 lat lub innego członka rodziny).

Zobacz także: Natalie Portman napisała bajki we współczesnym wydaniu. To ważny apel do rodziców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze