Trwa ładowanie...

Zapomniane imię wraca do łask. Furorę robiło w latach 50.

Avatar placeholder
01.01.2024 09:19
Zapomniane imię dla dziewczynki powoli wraca do łask. Brzmi wdzięcznie i ma szlachetne znaczenie
Zapomniane imię dla dziewczynki powoli wraca do łask. Brzmi wdzięcznie i ma szlachetne znaczenie (Getty Images)

Moda na imiona nieustannie się zmienia. Te popularne jeszcze kilka lat temu zdążyły już odejść w zapomnienie, a niektóre z mniej popularnych powracają do łask i rodzice coraz częściej nadają je swoim dzieciom.

spis treści

1. Zapomniane imię wraca do łask

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą sprawą. Niektórzy decydują się na powrót do tradycji i nazywają pociechy po babciach i ciotkach. Inni z kolei wolą nieco bardziej nowoczesne i nietypowe imiona.

Choć wiele zależy od gustu i preferencji rodziców, coraz częściej wracamy do tradycji. Imię Leokadia powraca do łask, choć przez wiele ostatnich lat było niedoceniane i nie cieszyło się popularnością.

Zobacz film: "Córka chce zmienić imię. Matka się nie zgadza"

Jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku imię zrobiło prawdziwą furorę wśród rodziców. Obecnie znów zyskuje na sympatii i coraz częściej jest nadawane dziewczynkom.

Leokadia nadal jest imieniem rzadkim. W naszym kraju nosi je 25 tys. kobiet, ale każdego roku zyskuje na popularności. W 2022 roku otrzymało je 21 dziewczynek i choć wydaje się, że to niewiele, to największy wzrost zainteresowania w tym stuleciu.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Leokadia znaczenie

Imię Leokadia ma swoje korzenie w języku greckim i oznacza "troszczącą się o lud", ma też swój męski odpowiednik, którym jest Leokadiusz. Niektórzy czasem tłumaczą je jako "słońce", "zwycięska" lub "światło".

Imię ma bardzo pozytywny wydźwięk i szlachetne znaczenie, może się też kojarzyć z naturą. Imieniny Leokadii przypadają na 9 grudnia, bo w Kościele katolickim jest to dzień patronki - św. Leokadii z Toledo.

Jak jednak zdrabniać Leokadię? Otóż opcji jest wiele - Lodzia, Lodka, Leosia, Ludka, Adka, Adzia. Często też używa się formy Lonia, Lodunia czy Losia, więc jest w czym wybierać.

Mówi się, że kobiety imieniem Leokadia cechuje barwna osobowość, energiczność i otwartość. Takie osoby nie boją się wyzwań i mają wiele zainteresowań. Choć są niezależne i ambitne, bywają wrażliwe.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze