Zapalenie ucha – jak ulżyć dziecku i mu nie zaszkodzić?
Partnerem treści jest USP Zdrowie
Ostre zapalenie ucha środkowego to jedna z najczęstszych chorób zapalnych występujących w wieku dziecięcym. Statystyki wskazują, że nawet do 60% dzieci do 1. roku życia przechorowało takie zapalenie. Jest ono powodem co czwartej wizyty pediatrycznej w tej grupie wiekowej [A]. Co możesz zrobić, kiedy ten problem wystąpi u twojego dziecka?
Objawy towarzyszące zapaleniu
Zdecydowana większość ostrych zapaleń ucha środkowego rozpoczyna się od objawów, które są charakterystyczne dla różnego typu zakażeń wirusowych – obserwuje się wystąpienie przede wszystkim bólu ucha, a także kaszlu, gorączki czy kataru.
U niemowląt pojawiać się może ogólny niepokój, większa płaczliwość, brak apetytu, zaburzenia snu, wymioty czy biegunki, a także wyciek wydzieliny z ucha. Starsze dzieci, oprócz opisanych objawów ogólnych, skarżą się na pulsujący ból ucha, który zwykle nasila się w godzinach nocnych i w pozycji leżącej. Do tego dochodzą bóle głowy, szumy w uszach czy pogorszenie słuchu. Dominują jednak dolegliwości bólowe, które mogą być dla dzieci bardzo uciążliwe [A,B].
Postępowanie w przypadku wystąpienia zapalenia ucha
W przypadku podejrzenia zapalenia ucha środkowego w pierwszej kolejności należy skontaktować się z pediatrą. Częstym sposobem postępowania w takim przypadku jest zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które łagodzą dolegliwości bólowe. Do takich środków zalicza się m.in. Ibuprom® dla dzieci Forte, który działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Może być stosowany po skończeniu 3. miesiąca życia (u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia wyłącznie po konsultacji z lekarzem). Lek ma truskawkowy smak, który smakuje dzieciom [C]. Można go stosować na czczo, co jest dużą wygodą, gdy gorączka lub ból pojawią się w nocy lub nad ranem, gdy dziecko dawno nie jadło (u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem).
Ibuprom® dla dzieci Forte należy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarskimi, w ilościach dostosowanych do masy ciała pociechy, zgodnie z ulotką dla pacjenta. W odpowiednim dawkowaniu pomoże też kalkulator dawkowania, który po wpisaniu wagi dziecka pokaże, ile płynu podać w dawce jednorazowej.
W niektórych przypadkach leczenie zapalenia może opierać się wyłącznie na podawaniu ibuprofenu lub innych środków o charakterze przeciwzapalnym i obserwacji dziecka. Antybiotykoterapia zostaje włączona w przypadku braku poprawy, a także u niemowląt, u których istnieje spore ryzyko uogólnienia choroby [A, D].
Jeżeli problem się powtarza, warto także skonsultować się z laryngologiem. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia zapalenia są chociażby patologie budowy nosa, podniebienia oraz części nosowej gardła. Znalezienie potencjalnych przyczyn nawrotów zapaleń to szansa na właściwe leczenie przyczynowe [E].
Mniej znaczy więcej – unikaj tych metod
Kiedy dziecko choruje, bardzo często szukamy rozwiązań, które mogłyby mu przynieść ulgę. Niestety wiele z nich nie tylko nie pomoże, ale może wręcz szkodzić. W związku z tym nie podawaj dzieciom żadnego typu leków oraz innych środków, ponad te które zostały zalecone przez lekarza.
Nie wolno niczego wkładać lub zakraplać do ucha, jeśli nie zalecił tego lekarz. Może to tylko pogorszyć stan i zwiększyć dolegliwości bólowe dziecka. Pamiętaj także, że dziecko to nie jest mały dorosły – absolutnie nie stosuj u niego leków, które w przeszłości na podobne dolegliwości przyjmował ktoś z rodziny lub przyjmowałeś ty sam.
Co jeszcze możesz zrobić, by ulżyć dziecku?
U starszych dzieci, korzystających z poduszek do spania, spokojniejszy sen i prostsze zasypianie zapewni ułożenie głowy nieco wyżej niż reszty ciała. Tę zasadę warto zastosować także przy karmieniu młodszych, tzn. w jakim stopniu to możliwe, podawać pokarmy w bardziej pionowej pozycji.
Towarzyszące zapaleniu płaczliwość oraz rozdrażnienie będzie powodowało potrzebę częstszego tulenia i noszenia dziecka, które wówczas też powinno odbywać się w pozycji pionowej. Jak zostało już wcześniej wspomniane – zapalenie często rozpoczyna się od objawów typowych dla przeziębienia, takich jak m.in. katar. Toaleta nosa i ułatwianie pozbycia się gromadzonej w nim wydzieliny z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort dziecka i jego samopoczucie, ułatwiając przebrnięcie przez ten trudny czas choroby.
Partnerem treści jest USP Zdrowie
Ibuprom® dla dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.