Trwa ładowanie...

Zaniedbania i przemoc w dzieciństwie kształtuje naszą jakość życia jako dorosłych

Avatar placeholder
20.12.2016 14:02
Zaniedbania i przemoc w dzieciństwie kształtuje naszą jakość życia jako dorosłych
Zaniedbania i przemoc w dzieciństwie kształtuje naszą jakość życia jako dorosłych

Bardzo ważnym etapem na samym początku naszego życia jest dzieciństwo. To ten okres kształtuje naszą osobowość, a jeśli wydarzy się wtedy coś niekorzystnego, zapadnie to w naszej pamięci na bardzo długo. Przemoc, zaniedbania czy inne formy złego traktowania dziecka uniemożliwiają mu pełny rozwój i często prowadzą do pogorszenia jakości życia w przyszłości.

Najnowsze badania wskazują, że osoby, które doświadczyły zaniedbań i nadużyć w dzieciństwie są znacznie bardziej narażone na dłuższe przerwy w pracy z powodu długotrwałej choroby oraz rzadziej są właścicielami własnego mieszkania w wieku średnim w porównaniu z ich rówieśnikami.

Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics” wykazały, że potencjalny efekt społeczno-ekonomiczny wynikający z zaniedbań dziecka może utrzymywać się przez dziesięciolecia.

Złe traktowanie dziecka wpływa na jakość jego życia w przyszłości
Złe traktowanie dziecka wpływa na jakość jego życia w przyszłości (123rf)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Naukowcy odkryli, że dzieci często zaniedbywane miały większe problemy z nauką czytania i matematyki w okresie dojrzewania niż ich rówieśnicy. Może to przekładać się na problemy ze zdolnością znalezienia pracy i rozwoju na rynku pracy w wieku dorosłym.

Zespół naukowców śledził życie 8,076 osób od urodzenia w 1958 roku, aż do wieku 50 lat, badając poziom kluczowych wskaźników społeczno-ekonomicznych.

Sytuacja gospodarcza osób w wieku 50 lat jest ważna, ponieważ jest to czas szczytowej zdolności do pracy zarobkowej i złe warunki życia w tym wieku mogą sygnalizować trudności i problemy zdrowotne w okresie starości.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

Badanie wykazało, że dorośli, którzy doświadczyli gorszego traktowania w dzieciństwie o około 70 procent częściej brali zwolnienia lekarskie w pracy lub pozostawali bez pracy z powodu długotrwałej choroby oraz rzadziej byli posiadaczami własnego domu lub mieszkania w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie cierpieli z powodu przemocy i zaniedbywań w dzieciństwie.

Ponadto, wiele wskazywało, że osoby, które doświadczyły maltretowania w dzieciństwie są bardziej narażone na długotrwałe choroby. Na przykład, ci, którzy w dzieciństwie doświadczyli przemocy fizycznej, zaniedbań lub innej formy maltretowań, wykazali ponad dwukrotnie wyższe ryzyko długotrwałej nieobecności w pracy z powodu długotrwałej choroby w porównaniu do tych, którzy nie doświadczyli żadnego zaniedbania w dzieciństwie.

ZOBACZ TAKŻE

Przemoc w szkole

"Nasze wyniki sugerują, że maltretowane dzieci dorastają w obliczu niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Jest to ważne, ponieważ taka sytuacja może wpływać na zdrowie dorosłych osób, a także ich dzieci” - powiedział dr Snehal Pinto Pereira, główny autor badań.

"Wyniki naszych badań udowodniły także, że pogorszenie umiejętności nauki czytania i matematyki, na które ma wpływ złe traktowanie dziecka daje odzwierciedlenie później w dorosłym życiu. Sugeruje to, że konieczne są działania zmierzające do poprawy tych umiejętności wśród zaniedbanych dzieci, a także jak ważne są działanie zapobiegawcze" – mówią naukowcy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze