Zalety i wady korzystania z laktatorów dla wszystkich karmiących mam
Laktator, znany także jako odciągacz pokarmu, to przedmiot, który posiada niemal każda kobieta karmiąca piersią. Niektóre mamy nie używają ich wcale, inne nie wyobrażają sobie bez nich życia. Co warto wiedzieć na temat laktatorów?
1. Który laktator wybrać - porównujemy laktatory
Odciągacze pokarmu można podzielić na dwa rodzaje: manualne i elektryczne. Te pierwsze są stosunkowo tanie, proste w użyciu i wygodne, choć przy laktatorach elektrycznych wypadają nieco blado, w związku z czym z reguły poleca się je kobietom, które odciągają pokarm raz dziennie lub nawet rzadziej.
Zwolenniczki laktatorów ręcznych przekonują, że sposób działania urządzeń ręcznych jest bliższy naturalnemu odruchowi ssania u dziecka. Ponadto mogą kontrolować częstotliwość odciągania kolejnych porcji pokarmu, dzięki czemu odczuwają mniejszy dyskomfort.
Indywidualne preferencje kobiet w tej kwestii mogą się jednak znacząco różnić – często zdarza się, że odciąganie pokarmu z pomocą jednego laktatora nie przynosi dobrych rezultatów, a inny model sprawdza się wyśmienicie. Z tego właśnie powodu nie warto rezygnować z odciągacza pokarmu po pierwszej nieudanej próbie.
Z zastosowaniem laktatora w celu odciągnięcia porcji mleka na późniejszy posiłek (np. gdy mama będzie poza domem) najlepiej wstrzymać się do momentu ukończenia przez dziecko sześciu tygodni. Przed podaniem maluchowi butelki z mlekiem należy się bowiem upewnić, że ma dobrze wyćwiczony odruch ssania.
Laktator ręczny jest idealny, gdy planujesz odciągać pokarm sporadycznie. Urządzenie nie wydaje głośnych dźwięków i gdy dojdziesz do wprawy, będziesz mogła jednocześnie karmić dziecko oraz odciągać pokarm z drugiej piersi, nie przeszkadzając malcowi w posiłku.
Laktator elektryczny działa szybko i efektywnie, dlatego jeśli zależy ci na czasie, ten typ odciągacza pokarmu to lepszy wybór.
2. Plusy i minusy laktatorów
Prosty w użyciu laktator manualny ma szereg zalet: jest lekki, cichy i znacznie tańszy niż jego elektryczny odpowiednik. Urządzenie jest nieduże, dzięki czemu z łatwością mieści się w kobiecej torebce, a stosunkowo prosta budowa ułatwia utrzymanie go w czystości.
Niestety, ręczny odciągacz pokarmu nie jest pozbawiony wad: przy dłuższym użyciu męczy dłonie, działa wolniej niż laktator elektryczny (przynajmniej do momentu uzyskania wprawy w jego stosowaniu) i na początku należy liczyć się z nie lada trudnościami w uzyskaniu regularnego rytmu pompowania.
Dobrą wiadomością dla mam karmiących piersią jest fakt, iż wiele modeli laktatorów ręcznych jest wyposażonych w specjalne nakładki masujące lub ochronne na pierś. Dodatki tego typu obniżają dyskomfort związany w odciąganiem pokarmu.
Jeśli w ciągu kilku najbliższych tygodni zostaniesz mamą, zapewne skompletowałaś już wyprawkę dla dziecka. Teraz pomyśl o sobie – choć laktator może wydawać ci się zbędnym gadżetem, w sytuacji, gdy nie będziesz mogła nakarmić dziecka osobiście, ten prosty w użyciu przedmiot okaże się niezastąpiony.