Zakonnica dała 9-latkom listę pytań. Ojciec poszedł do dyrektora
Wśród pytań dla dzieci, które przygotowują się do komunii i spowiedzi, znalazło się takie o treści: „Czy myślałem o sprawach nieczystych?”. Zdenerwowany rodzic zgłosił sprawę do dyrektora szkoły, jednak ten nie dopatrzył się w pytaniu niczego niestosowanego. Kto ma rację?
1. Pytanie na kartce od zakonnicy
W Zakopanem dzieci z katolickich rodzin przystępujące do Komunii Świętej otrzymały od siostry zakonnej kartkę, która u jednego z rodziców wzbudziła spore wątpliwości. Wśród listy pytań do rachunku sumienia pojawiło się jedno szczególne: "Czy myślałem o sprawach nieczystych?".
- Jak można dziewięcioletnie dziecko pytać o takie sprawy. Takie małe dziecko nie będzie wiedziało, o co chodzi, ale może zacząć szukać odpowiedzi w internecie i ciekawe, na jakie strony wejdzie - mówi ojciec dziewięciolatka w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".
Jak relacjonował oburzony mężczyzna, z listą pytań udał się do dyrektora szkoły, który nie zauważył w niej niczego niestosownego i odesłał ojca do siostry zakonnej.
Pod postem "Tygodnika Podhalańskiego" pojawiło się mnóstwo komentarzy, jednak zdania internautów w tej sprawie są podzielone. Niektórzy zgadzają się z ojcem dziewięciolatka, że takie pytanie do dziecka jest przesadą, inni zaznaczają, że dzieci w tym wieku "wiedzą więcej niż niejednemu rodzicowi się wydaje".
9-latek przed komunią ma odpowiedzieć na pytanie: czy myślałem o sprawach nieczystych ? Rodzic jednego z dzieci w Zakopanem, które przygotowuje się do Komunii Świętej jest zbulwersowany tym pytaniem, na które ma odpowiedzieć jego pociecha. Wysłał nam całą listę #Zakopane pic.twitter.com/xjJsXRu8dS
— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) April 25, 2023
Oto niektóre z komentarzy:
"Przerażające. Najgorzej, że to jest poza jakąkolwiek kontrolą organów państwowych, które zajmują się ochroną dzieci. Przemocowy proceder na bezbronnych dzieciach",
"Również dzieci w szkole nie mogą uczyć się na katechezie Dziesięciu Przykazań, bo szóste to »Nie cudzołóż«. Przecież kilkulatek nie wie, co to jest i może znaleźć nieodpowiednie opisy w internecie. Dziecko w pierwszej kolejności powinno się zwrócić do rodzica z pytaniem, a nie szukać w internecie",
"No ktoś tu myśli, że Dziesięć Przykazań to ksiądz wymyślił. Te same pytania były i 40 lat temu, jak ja szłam do komunii, i nikt z tego tragedii nie robił. Teraz dzieci mogą wybierać płeć w tym wieku i mają o wiele większą świadomość niż ich świętoszkowi rodzice",
"Nie jestem osobą wierzącą, ale nie widzę nic złego w takim pytaniu, bo pracując w szkole wiem, że dziewięciolatek wie więcej niż niejednemu rodzicowi się wydaje",
Pośród pytań do dziewięciolatków na kartce z rachunkiem sumienia znalazły się m.in. "Czy dręczyłem zwierzęta?" i "Czy patrzyłem na nieskromne rzeczy?".
2. Dzieci nie powinny przystępować do spowiedzi?
Warto przypomnieć, że (nie)świadomość dzieci w kontekście religii katolickiej i głoszonych przez nią zasad była już nieraz przedmiotem sporów. Pod koniec 2022 roku performer, pisarz i artysta parateatralny Rafał Betlejewski zainicjował petycję zatytułowaną "Spowiedź dzieci powinna być zakazana". Podkreślał wówczas, że stanowi ona pole do nadużyć ze strony księży i może być dla małoletnich traumatycznym doświadczeniem.
Z tym stwierdzeniem wydawał się zgadzać europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń. Polityk na początku roku przekonywał, że należy zakazać spowiadania osób nie poniżej 16., lecz 18. roku życia.
- Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi czy koleżanki? - pyta retorycznie Biedroń na początku swojego nagrania opublikowanego w styczniu na TikToku.
Pomysł, by ograniczyć uczestniczenie dzieci w spowiedzi, jak dotychczas nie doczekał się rozwiązań w prawie.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl