Trwa ładowanie...

Wymknęła się z domu w nocy. Ślad po 16-latce zaginął

Avatar placeholder
28.08.2023 14:57
Zaginęła 16-letnia Marta z Bielska-Białej. Wyszła w nocy z domu i zniknęła
Zaginęła 16-letnia Marta z Bielska-Białej. Wyszła w nocy z domu i zniknęła (Facebook)

Od ponad trzech tygodni mama 16-letniej Marty Spychłowicz nie ma z nią kontaktu. Dziewczyna uciekła od niej w nocy. Kobieta podejrzewa, że może przebywać wraz z ojcem w innym mieście. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach.

spis treści

1. Nastolatka wyszła nocą z domu

16-letnia Marta Spychłowicz z Bielska-Białej (woj. śląskie) zniknęła w nocy 2 sierpnia, wymykając się z domu. Wtedy była po raz ostatni widziana przez mamę.

Jak podała policja, nastolatka od dwóch lat mieszka w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Istnieją podejrzenia, że przebywa z ojcem na terenie Katowic bądź Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziewczyna ma około 170 cm wzrostu, długie rude lekko kręcone włosy, niebieskie oczy i wysportowaną sylwetkę. Na lewym nadgarstku posiada brązowe znamię. Może mieć przy sobie nieaktywny telefon komórkowy i legitymację szkolną. W dniu, w którym zaginęła, miała na sobie czarno-białe buty i czarno-białe spodnie dresowe Nike.

Zobacz film: "Szantaż wśród nastolatków. Trwa moda na sextortion"

Osoby, które widziały Martę lub mają jakieś informacje na temat miejsca jest pobytu, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Jasienicy pod numerem telefonu 47 857 05 10 lub pod numerem 112.

2. Zaginięcia nastolatków

Od kilku miesięcy rodzina 16-letniego Krzysztofa Dymińskiego bezskutecznie próbuje go znaleźć. Rodzice nie tracą jednak nadziej pomimo tego, że chłopak tuż przed zaginięciem zostawił na Instagramie wpis o treści: "Dziękuję, żegnajcie". Niestety, podobne przypadki "zniknięcia" dzieci można mnożyć.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w 2022 roku w Polsce zaginęło 12 881 osób, z czego ponad dwa tysiące to dzieci i nastolatki.

"Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów" – informuje Komenda Główna Policji.

Około 5 proc. zaginionych dzieci nigdy nie zostaje odnaleziona.

Według danych policji wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, którzy uciekli z domu. Takie celowe działanie wiąże się zwykle z problemami w domu, szkole lub z rówieśnikami.

"W przypadku nastolatków najczęstszą przyczyną zaginięcia są ucieczki. Jest to jedyna grupa wiekowa, w której wśród zaginionych przeważają kobiety, a właściwie dziewczęta" - powiedziała dla tvn24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Jak zaznacza Jezierska-Świergiel, zdarza się, że nastolatki po osiągnięciu pełnoletności proszą, by już ich nie szukać.

"U nich okres nieobecności zazwyczaj jest dłuższy niż u małych dzieci. Kilka dni, czasem tygodni, miesięcy. Zdarzają się jednak też takie sytuacje, że przez wiele lat nie mamy informacji na temat miejsca ich pobytu. Czasem nastolatki 'na ucieczce' czekają na moment, kiedy staną się dorosłe. Gdy kończą 18 lat, mają możliwość zgłoszenia się na policję i oświadczenia, że nie chcą być dłużej poszukiwane. Po potwierdzeniu tożsamości bliscy kogoś takiego otrzymują informację o tym, że zaginiony się odnalazł, jednak służby nie przekazują danych dotyczących miejsca jego pobytu" - wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze