Zadbaj o czystość powietrza w swoim domu
Na zanieczyszczenie powietrza skarżą się mieszkańcy większości polskich miast. Specjaliści nieustannie podkreślają, jak szkodliwy jest smog. W związku z tym pojawia się coraz więcej akcesoriów i urządzeń, które mają nam pomóc. Jednym z nich są oczyszczacze powietrza, czy warto w nie zainwestować?
Na oczyszczacze powietrza decyduje się coraz więcej osób. Chociaż korzysta się z nich przede wszystkim po to, aby wyeliminować szkodliwe związki smogu, to ich zastosowanie jest znacznie szersze. Radzą sobie również z pyłkami przyczyniającymi się do powstania objawów alergicznych, nieprzyjemnymi zapachami, a nawet zarazkami. Oczyszczacze powietrza są urządzeniem szczególnie wskazanym dla osób ze słabą odpornością i alergiami. Oprócz tego powinni po niego sięgnąć wszyscy palacze. Obecność oczyszczacza pomoże zniwelować ryzyko chorób układu krążenia, chorób płuc i infekcji.
1. Rodzaje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza znajdują się w ofertach wielu producentów. Urządzenia różnią się między sobą wieloma parametrami i oczywiście cenami. Jednym z podstawowych elementów są filtry. Każdy oczyszczacz musi mieć co najmniej jeden, a najlepiej, by było ich kilka. Najpopularniejszy jest filtr HEPA, występujący w kilku klasach. Oczyszczacze z tym filtrem doskonale eliminują roztocza, pyłki, czy wirusy. Kolejnym filtrem jest filtr węglowy, który pochłania zapachy. Część oczyszczaczy posiada też filtr wody, który zatrzymuje w wodzie wyłapane cząsteczki. Przy większych zanieczyszczeniach sprawdzą się urządzenia posiadające filtr tkaninowy.
Warto również zauważyć, że niektóre oczyszczacze powietrza mają pełnić więcej funkcji niż tylko eliminacja zanieczyszczeń i zapachów. Niektóre mają również opcję nawilżania lub jonizacji. Tak jest w przypadku oczyszczaczy ultradźwiękowych, parowych, czy ewaporacyjnych. Oczyszczacze powietrza różnią się pod względem hałasu, wielkości i tego, na jakiej działają powierzchni. Jedne oczyszczają powietrze w promieniu kilku metrów, inne kilkunastu lub kilkudziesięciu.
2. Skuteczność oczyszczaczy
Aby urządzenie było skuteczne, musimy je wybrać pod kątem powierzchni, na jakiej na działać. Mając duży dom, czy mieszkanie, nie ma co liczyć na to, że malutkie urządzenie poradzi sobie z całym powietrzem krążącym w pomieszczeniach. Najczęściej małe oczyszczacze mają niewielki zasięg. Wyjście jest więc takie, by kupić jedno większe urządzenie, kilka mniejszych lub przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego.
Poza tym dla skuteczności ważne jest to, by regularnie wymieniać filtry. Są one najważniejszymi częściami. Jeśli nie będziemy tego pilnować, to nie ma co liczyć, że problem z zanieczyszczeniem zniknie. W wielu przypadkach filtry wymienia się raz lub dwa razy do roku, ale jest to zależne od urządzenia i intensywności eksploatacji.
3. Jaki oczyszczacz wybrać?
W dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Należy się zastanowić, jaki metraż ma oczyszczać urządzenie. Tak samo istotne jest to, czy poziom hałasu nie będzie zbyt duży. Mieszkając w miejscu najbardziej narażonym na skutki smogu lub wtedy, kiedy wśród domowników są alergicy, filtry muszą być lepsze. Trzeba się też zastanowić, czy oczyszczacz ma być z nawilżaczem, wtedy należy pamiętać o tym, że wymaga wymiany wody i czyszczenia.