To zwiastun groźnego raka. Charakterystyczny objaw widać na skórze
Nowotwory skóry u dzieci nie są częste, jednak mogą się zdarzyć. Co powinno zaniepokoić rodzica? Przede wszystkim zmiany skórne, które szybko rosną, mają niejednolity kolor i poszarpane brzegi. Podejrzane znamiona pokazano na jednym z kanałów na YouTube.
1. Rosnące znamiona
W serwisie YouTube na kanale użytkownika Fauquier ENT opublikowano filmik pokazujący, jak z pozoru niegroźna plamka na skórze może przemienić się w ciągu kilku lub kilkunastu lat w groźny nowotwór: podstawnokomórkowego skóry, kolczystokomórkowego skóry lub czerniaka.
Mimo że każda zmiana rozwija się w innym tempie i inaczej wygląda, na wideo widać, że z czasem zmienia się ich kształt, wielkość oraz kolor. Różnice w ciągu lat są ledwo zauważalne i łatwo je przeoczyć, dlatego każda osoba ze znamionami na skórze powinna je regularnie badać u dermatologa. W porę dostrzeżenie i wycięcie niebezpiecznej zmiany może bowiem uratować życie.
2. Podejrzane znamiona, czyli jakie?
Na co zwracać uwagę, obserwując znamiona? Przede wszystkim podejrzane są te, które szybko rosną, zmieniają kształt, są asymetryczne, krwawią, mają nierówne, postrzępione brzegi lub są bardzo duże.
Dermatologowi warto też pokazać znamiona, które mają nietypowy niejednolity kolor oraz zabarwienie czarne, ciemnowiśniowe, fioletowe, stalowe czy niebieskie.
3. Nowotwory skóry u dzieci
Niestety, nowotwory skóry rozpoznaje się także u dzieci. Czerniak u najmłodszych występuje bardzo rzadko, jednak może się zdarzyć i jest najczęstszym nowotworem skóry w tej grupie wiekowej.
Jeśli chodzi o nastolatki, czerniaki najczęściej pojawiają się u dziewcząt, zwykle na tułowiu i kończynach dolnych.
"Na podłożu znamion barwnikowych powstaje spory odsetek nowotworów skóry u nastolatków. Czynnikami zwiększającymi ryzyko przemiany znamienia barwnikowego w czerniaka, jest znaczna liczebność znamion, a także nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne, szczególnie osób o jasnej karnacji. Im większy pieprzyk u dziecka, tym większe ryzyko transformacji nowotworowej. Nie ma jednak wskazań do profilaktycznego usuwania znamion skóry niepodejrzanych w badaniu dermatoskopowym" - czytamy na stronie akademiaczerniaka.org.
Rokowania u dzieci z czerniakiem są lepsze niż u dorosłych: 10-letnie przeżycie dziecka z czerniakiem sięga nawet 80 proc. Ważne jest jednak wczesne rozpoznanie. Dlatego warto regularnie kontrolować skórę dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl