Trwa ładowanie...

Zabronione podczas burzy. Nawet w domu może dojść do tragedii

 Marta Słupska
30.06.2023 09:42
Co robić z dzieckiem w trakcie burzy
Co robić z dzieckiem w trakcie burzy (East News)

Wiosną czy latem burze nie należą do rzadkich zjawisk pogodowych. Wyładowania atmosferyczne mogą się wydawać groźne szczególnie, jeśli w ich trakcie przebywamy na dworze, jednak w domu również wymagają zastosowania pewnych zasad bezpieczeństwa.

spis treści

1. Czego nie robić w domu podczas burzy?

Jesteś w domu, nagle robi się ciemno, a z oddali słychać grzmoty. Co robisz? Większość z nas w tej sytuacji cieszy się, że znajduje się w bezpiecznych czterech ścianach. Często zapominamy bowiem, że burza może być groźna również dla tych, którzy siedzą w domu. Dlaczego?

Burze mogą pojawiać się nad Polską przez cały rok, ale najczęściej obserwujemy je w okresie od kwietnia do października. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą wówczas zwykle intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

Zobacz film: "Matka demaskuje okrutną nianię, nagrywając ją na kamerę"

Uderzenie pioruna może doprowadzić do spalenia instalacji elektrycznej, a tym samym - do zniszczenia podłączonych do niej urządzeń. Taka sytuacja może nawet spowodować pożar, jak również śmierć osoby, która w tym czasie znajdzie się zbyt blisko gniazdka sieciowego.

Przebywając w domu, należy więc przestrzegać kilku ważnych zasad:

• wyłączyć urządzenia elektryczne,

• nie zbliżać się do urządzeń metalowych ani elektrycznych,

• nie podchodzić do drzwi i okien,

• nie dotykać kranu ani kaloryfera,

• nie korzystać z telefonu stacjonarnego,

• nie kąpać się w wannie i nie korzystać z prysznica,

• pozamykać zwierzęta domowe i hodowlane.

Mitem jest natomiast, że telefon komórkowy ściąga pioruny. W trakcie burzy nie musimy go wyłączać.

2. Co robić, jeśli burza zaskoczy nas na dworze?

Może się zdarzyć, że burza pojawi się nagle i nie zdążymy schować się do domu. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie w trakcie wakacji, gdy opuszczamy budynki na dłuższy czas, spędzając czas na dworze.

Jeśli burza zastanie nas nad morzem, trzeba jak najszybciej udać się do jakiejś przestrzeni zamkniętej. W przypadku, gdy wyładowania atmosferyczne pojawią się podczas żeglugi lub pływania w wodzie, należy wydostać się na ląd.

W przypadku spędzania czasu w górach sytuacja jest bardziej problematyczna. Zazwyczaj będąc w wyższych pasmach nie mamy możliwości szybkiej ewakuacji do domu, co najwyżej do górskiego schroniska, o ile znajduje się nieopodal. Jeśli go nie ma, trzeba kucnąć, trzymając stopy blisko siebie. W ten sposób staniemy się niższym punktem, ograniczając ryzyko poranienia.

Pamiętajmy, że w trakcie burzy w górach należy unikać dotykania i zbliżania się do wszelkich metalowych elementów, takich jak łańcuchy czy krzyże.

Przed wyprawą w góry zawsze warto natomiast wcześniej sprawdzić pogodę, a na wędrówkę wybierać się w godzinach porannych, by po południu wrócić do doliny. Wszystko dlatego, że burze pojawiają się zazwyczaj popołudniami.

3. Co robić, jeśli dziecko boi się burzy?

Wiele dzieci boi się burzy. Rodzice reagują często na ich strach drwinami i stwierdzeniem: "jesteś już duży/duża, nie ma się czego bać, to tylko burza". To błąd.

Najlepiej w sytuacji, gdy dziecko okazuje lęk, porozmawiać z nim o tym i wytłumaczyć, że burza jest naturalnym zjawiskiem, a będąc w domu nic nam nie grozi. Dzieci uczą się świata poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego warto pokazać maluchowi, że sami też się nie boimy.

W trakcie wyładowań atmosferycznych dobrze jest zająć czymś dziecko. Możecie wspólnie pograć w jakąś grę, narysować burzę lub posłuchać o niej, włączając film przyrodniczy na telefonie.

Być może maluch w tym czasie będzie potrzebować ukojenia i dodatkowej porcji miłości. Warto go wówczas przytulić i zapewnić, że jest bezpieczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze