Trwa ładowanie...

Wzorowe jajo i niesforne ziarenko, członkowie smacznej bandy, przypominają dzieciom, że nikt nie jest idealny

Avatar placeholder
01.03.2023 16:45
Wzorowe jajo i niesforne ziarenko, członkowie smacznej bandy, przypominają dzieciom, że nikt nie jest idealny
Wzorowe jajo i niesforne ziarenko, członkowie smacznej bandy, przypominają dzieciom, że nikt nie jest idealny (materiał partnera)

Materiał prasowy: HarperCollins

Smaczna Banda i emocje, to nowa na polskim rynku seria wspierających picture booków dla najmłodszych. Książki, pomagające dzieciom i ich rodzicom uporać się z trudnymi emocjami, przez wiele tygodni znajdowały się na liście bestsellerów New York Timesa, a Wzorowe Jajo zwyciężyła w 2019 roku w rankingu na najlepszą książkę roku Amazona. Właśnie ten tytuł, wraz z książką Niesforne Ziarenko trafił na półki polskich księgarni za sprawą wydawnictwa HarperKids, imprintu HarperCollins, specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Bogato ilustrowane książki Wzorowe Jajo i Niesforne Ziarenko, autorstwa Jory’ego Johna z zabawnymi ilustracjami Pete’a Oswalda, to krótkie, ciepłe opowiadania pokazujące dzieciom, że nikt nie jest idealny, każdy czasem popełnia błędy, a dążenie do perfekcji może być wyczerpujące i obciążające dla zdrowia psychicznego.

Przypominają jednocześnie o tym, że warto, w miarę swoich możliwości, starać się być pomocnym i miłym dla innych. Pokazują dobre wzorce zachowań, prezentują zasady współżycia społecznego i podpowiadają, jak poradzić sobie z trudnymi, przytłaczającymi emocjami. Udowadniają również, że nigdy nie jest za późno na to, żeby spróbować zmienić swoje postępowanie.

(materiał partnera)

Lektura, która uczy, że warto być dla siebie dobrym

W świecie, w którym dzieci i rodzice często mają poczucie, że muszą dążyć do bycia idealnymi osobami, lektura Wzorowego Jaja i Niesfornego Ziarenka może przynieść ulgę jednym i drugim. Dzieci uwielbiają moment, w którym Wzorowe Jajo zdaje sobie sprawę, że nie musi być przez cały czas dobre, i naprawdę identyfikują się z jego irytacją, gdy bohater widzi, że inne jajka nie są idealne. – pisze Juanita Giles, dyrektorka Virginia Children's Book Festival.

Rzeczywiście, tytułowy bohater książki Wzorowe Jajo bardzo dba o to, by być pomocnym i uprzejmym dla innych. Na dodatek ma na głowie jedenastu brojących na potęgę towarzyszy z tekturowej wytłoczki na jajka. Wzorowe Jajo stara się naprawić wszystkie wyrządzone przez nich szkody. Do czasu, aż jego skorupka zaczyna pękać od napięcia. Postanawia więc zadbać o swój dobrostan.

„Wzorowe Jajo” powinno być pozycją obowiązkowo przerabianą na wszelkich kursach pierwszej pomocy i szkoleniach aktywistycznych. – zauważa Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018 - Powinno być rozdawane wszelkim wolontariusz(k)om i działacz(k)om charytatywnym. I powinno w zasadzie znajdować się w każdym domu. Jakże prosto i celnie, a jednocześnie subtelnie i delikatnie, przypomina nam, że nie ma opcji na realne bycie dla innych oraz z innymi, jeżeli zaniedbuje się siebie. Prawdziwa pomoc drugiej osobie jest zawsze pochodną naszych sił. W stanie psychofizycznego wyczerpania dajemy innym resztki. A przecież, gdy pragniemy naprawdę komuś pomóc, nie chcemy dawać tej osobie resztek, prawda?

(materiał partnera)

Książka o tym, jak pozbyć się krzywdzących łatek

Niczego nie odkładam na miejsce. Spóźniam się zawsze i wszędzie. Opowiadam same nieśmieszne kawały. Nigdy nie myję rąk. Ani nóg. Kłamię i kręcę bez sensu. W kolejkach nie stoję. Zawsze się wpycham. Wgapiam się. Robię straszne miny. Nikomu nie daję dokończyć zdania. Nikogo nie słucham

Tak mówi o sobie bohater książki Niesforne Ziarenko. Czytelnicy i czytelniczki dowiedzą się, że nie zawsze tak było. Baaaaaaaardzo Niesforne Ziarenko kiedyś żył zupełnie inaczej. Można wręcz powiedzieć, że było całkiem inną osobą. Jego zachowanie zmieniło się w wyniku dramatycznych przeżyć, które były jego udziałem. Miał ciężkie chwile w życiu i oczywiście zachowywał się na różne sposoby, na przykład zawsze spóźniał się, nigdy nie słuchał, czy był głośny w bibliotece, ale jest gotów spróbować się poprawić, krok po kroku dając sobie kolejną szansę. – mówi o stworzonym przez siebie bohaterze Jory John. Niesforne Ziarenko musi jednak stawić czoło nie tylko własnym emocjom, ale też ocenie innych. Podobnie, jak wiele dzieci! Na szczęście, choć zmiana nie następuje z dnia na dzień, jego starania nie pozostają niezauważone.

Ta niezwykle prosta historia odsłania to, co z reguły nam umyka. Kiedy patrzymy na jakąś osobę, która nie zachowuje się zbyt dobrze, nie bierzemy pod uwagę kluczowego kontekstu. Kontekstu postępu, jaki już dokonała. Zamykamy ją w klatce danej chwili, a przecież to, co widzimy, może leżeć o lata świetlne od tego, jak ta osoba zachowywała się wcześniej. – mówi Przemek Staroń - Kiedyś być może była Bardzo Niegrzeczne, a teraz jest po prostu Trochę Niegrzeczne. „Niesforne Ziarenko” pokazuje, że właśnie droga, którą przebywamy, każdy krok, który stawiamy, jest czymś najbardziej kluczowym - i równie kluczowe jest to, aby przez ten pryzmat patrzeć zarówno na siebie, jak i na innych.

W przygotowaniu są kolejne tomy serii zatytułowane Skwaszone Winogrono i Bystre Ciastko.

Więcej informacji o książkach z serii Smaczna Banda i emocje na: http://www.harpercollins.pl/ https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/

Materiał prasowy: HarperCollins

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze