Wywołał sensację na porodówce. Jedna położna nie dała rady odebrać porodu
Gdy Alpha przyszedł na świat, wywołał sensację na porodówce. Chłopiec ważył prawie sześć i pół kilograma i zyskał miano trzeciego co do wielkości noworodka w Wielkiej Brytanii. Jak wygląda rok później?
1. Urodziła gigantyczne dziecko
Cherral Mitchell przed urodzeniem Alphy była już mamą trójki dzieci: Lyona, Rogue-Angel i Twyli Bay. 31-latka nie planowała ponownie powiększać rodziny, więc zdecydowała się na założenie wkładki antykoncepcyjnej.
Jednak los miał dla niej inne plany - kilka miesięcy później ponownie zobaczyła na teście dwie kreski.
Cherral od początku wiedziała, że jej dziecko nie będzie należało do najmniejszych, gdyż jej brzuch był dużo większy niż w poprzednich ciążach.
Alpha przyszedł na świat 28 października 2021 roku w John Radcliffe Hospital w Oksfordzie. Był tak duży, że aż dwóch medyków musiało przyjąć poród. Wśród położnych stał się bardzo popularny i szybko zyskał miano "hipopotamka".
- Ważył prawie sześć i pół kilograma. Był ogromny. Po porodzie nosił ubranka dedykowane dla dzieci, które mają już kilka miesięcy - wspomina 31-latka.
2. Trzeci co do wielkości noworodek w Wielkiej Brytanii
Alpha został okrzyknięty trzecim co do wielkości noworodkiem w historii Wielkiej Brytanii. Niekwestionowanym rekordzistą pod względem wagi urodzeniowej jest Guy Carr, który przyszedł na świat w 1992 roku, ważąc ponad siedem kilogramów.
Od dnia porodu Alphy minął już ponad rok. Maluch rozwija się prawidłowo, a jego mama uważa, że powoli traci na wadze.
- Już nie wydaje się tak ogromnym dzieckiem. Trzeba przyznać, że odrobinę schudł. Na pewno jest wyjątkowy. Bardzo go kochamy - opowiada Cherral.
3. Jaka powinna być masa ciała noworodka?
Czy moje dziecko nie jest zbyt małe? A może urodziło się z nadwagą? Takie pytania zadają sobie czasami świeżo upieczone mamy.
Jak pokazują badania, większość urodzonych o czasie noworodków (około 95 proc.) waży od 2800 do 3800 g.
Masa ciała noworodka zależy od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, przebiegu ciąży i występowania ewentualnych dolegliwości ciążowych.
Na masę dziecka po urodzeniu wpływa np. sposób odżywiania się kobiety ciężarnej i aktywność fizyczna w ciąży. Jeśli kobieta je za dwoje i prowadzi mało aktywny tryb życia, masa urodzeniowa dziecka może być wyższa od przyjętej za normę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl