Trwa ładowanie...

Wymiotowała całą ciążę. Zaczęły wypadać jej zęby

Avatar placeholder
15.06.2021 17:49
Choroba wyniszczająca organizm kobiet w ciąży
Choroba wyniszczająca organizm kobiet w ciąży (facebook)

Poranne mdłości są dość powszechną dolegliwością w ciąży, ale dla Louise Cooper stały się prawdziwym koszmarem. Z powodu swojego stanu, w ciągu 37 tygodni ciąży była hospitalizowana ponad 25 razy, nie była w stanie jeść, pić, chodzić czy nawet podnieść głowy bez mdłości. Niestety to nie był koniec przykrych niespodzianek – przyszłej mamie zaczęły wypadać również zęby.

spis treści

1. Mdłości w ciąży

Louise od początku ciąży odczuwała bardzo silne mdłości i często wymiotowała, co zmusiło ją do przerwania pracy jako niania w kurorcie narciarskim we Francji i powrotu do domu w Wielkiej Brytanii. Kobieta wymagała natychmiastowej hospitalizacji z powodu odwodnienia, a w trakcie jej drugiego pobytu w szpitalu, zaledwie w ciągu 3 tygodni po powrocie do domu, lekarze postawili diagnozę — Hyperemesis gravidarum (HG).

HG to inaczej niepowściągliwe wymioty ciężarnych, choroba objawiająca się ekstremalnymi nudnościami i wymiotami, które trwają nieustannie cały dzień. Choroba dotyka około 1 proc. kobiet. Bardzo głośno zrobiło się o niej za sprawą Kate Middleton, która niestety również cierpiała na to schorzenie za każdym razem, gdy była w ciąży.

2. Przykuta do łóżka

W siódmym tygodniu ciąży dolegliwości stały się tak silne, że Louise była przykuta do łóżka: nie mogła jeść, pić, chodzić ani nawet podnieść głowy bez wymiotów. Cały czas towarzyszyły jej również osłabiające mdłości, które nie ustępowały nawet na chwilę.

Zobacz film: "Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży"

"Niektórzy lekarze nie mieli świadomości, że moja choroba w ogóle istnieje, więc kazali mi się wziąć w garść" – opowiada Louise.

Nie pomogły również płyny i leki przeciwwymiotne, które w końcu otrzymała w szpitalu. W trzecim miesiącu błagała swoją położną i pielęgniarkę o zakończenie ciąży. Na szczęście ulgę przyniosła terapia sterydami w połączeniu z aż trzema lekami hamującymi wymioty.

Ulgę przyniosła terapia sterydami w połączeniu z aż trzema lekami hamującymi wymioty
Ulgę przyniosła terapia sterydami w połączeniu z aż trzema lekami hamującymi wymioty (Facebook)

3. Utrata zębów

Niestety do dolegliwości dołączył kolejny objaw – utrata zębów. W trzecim trymestrze ciąży kobieta traciła już jeden ząb na tydzień, stan jej uzębienia był na tyle alarmujący, że dentysta zalecił usunięcie pozostałych zębów po urodzeniu dziecka. Kobieta całkowicie straciła pewność siebie, towarzyszył jej również ból i obawa za każdym razem, gdy próbowała jeść.

Całkowitego usunięcia zębów dokonała pięć miesięcy po porodzie, po którym wymioty natychmiast ustały, ale mdłości utrzymywały się jeszcze przez 12 godzin.

Louise Cooper w trakcie ciąży straciła wszystkie zęby
Louise Cooper w trakcie ciąży straciła wszystkie zęby (Facebook)

4. Druga ciąża

Mimo wszystko kobieta zdecydowała, że chce mieć drugie dziecko. Decyzja nie była łatwa – młoda mama obawiała się wznowienia choroby. Jednak chęć posiadania kolejnego dziecka była silniejsza. Zgodnie z przewidywaniami, nieustanne wymioty powróciły w ciągu trzech tygodni od poczęcia.

Tym razem Louise musiała się również zmagać z zapaleniem pęcherza, które pojawiło się z powodu odwodnienia. Kobieta myślała o zakończeniu ciąży ze względu na swój stan zdrowia.

"Jedyna rzecz, która uratowała mnie przed zakończeniem ciąży była terapia sterydowa i leki przeciwwymiotne w postaci wstrzyknięć do wykonywania w domu. Dzięki temu mogłam dotrwać do końca ciąży” – wyznaje Brytyjka. Na szczęście za drugim razem dostała większe wsparcie zarówno ze strony szpitala, jak i rodziny oraz znajomych.

Młoda mama z nowonarodzonym dzieckiem
Młoda mama z nowonarodzonym dzieckiem (Facebook)

Niestety traumatyczne przeżycia wywołały w Louise ataki paniki, czeka również na operację usunięcia tzw. zębów mądrości, które ma nadzieję, uśmierzą w pełni ból w szczęce. W przyszłości planuje założenie implantów, ale obecnie taki zabieg jest dla niej za drogi.

Louise chciała podzielić się swoimi przeżyciami, by zwiększyć świadomość na temat tej rzadkiej choroby, a także zachęcić ciężarne kobiety do mówienia głośno o swoich problemach i przypomnieć, że ich odczucia są równie ważne i nie powinny cierpieć w samotności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze