Trwa ładowanie...

Wyjazd rodzica z dzieckiem za granicę po rozwodzie

Wyjazd rodzica z dzieckiem za granicę po rozwodzie
Wyjazd rodzica z dzieckiem za granicę po rozwodzie

Coraz popularniejsze staje się dla naszych rodaków przemieszczanie się po świecie w celach zarobkowych, czemu towarzyszy często zamiar osiedlenia się w innym kraju na stałe. By dokonać takiej przeprowadzki z małoletnim dzieckiem, którego rodzice się rozwiedli ważnym tematem staje się prawo drugiego rodzica, który zostaje w Polsce do wypowiedzenia się na ten temat. Jeśli bowiem przysługuje mu władza rodzicielska w pełni lub jest ograniczona ale nie w tym aspekcie tj. sąd ustalił, że ma on prawo współdecydować o kwestii wyjazdu dziecka na pobyt stały to drugi rodzic nie ma prawa wyjechać bez uzyskania jego zgody lub sądu rodzinnego.

W myśl bowiem art. 97 § 1 krio jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Każdy rodzic może sam podejmować decyzje dotyczące zwykłych codziennych spraw dotyczących dziecka, ale wyjazd za granicę na stałe to w świetle orzecznictwa sprawa istotna dla dziecka i co do zasady każdy z rodziców ma prawo do współdecydowania o tej kwestii.

Należy pamiętać, że samo ustalenie przez rodziców w drodze porozumienia lub przez sąd w wyroku rozwodowym, że miejsce zamieszkania dziecka będzie się po rozwodzie znajdowało przy jednym z rodziców nie daje temu rodzicowi prawa do zabrania dziecka na stałe do innego kraju, w celu zamieszkania. Podobnie zgoda drugiego rodzica na wyrobienie dla dziecka paszportu nie może być przez rodzica, z którym dziecko mieszka w Polsce interpretowana jako zgoda na wyjazd za granicę na stałe.

Gdy jeden rodzic nie chce wyrazić zgody na wyjazd dziecka drugiemu nie pozostaje nic innego jak złożyć w sądzie rodzinnym wniosek o rozstrzygnięcie w sprawie istotnej dla dziecka czyli wydanie takiej zgody. W postepowaniu tym sąd kieruje się naczelną zasadą prawa rodzinnego tj. dobrem dziecka. Bada więc czy dziecko chce wyjechać, bada więzi i relacje dziecka w rodzinie zwłaszcza z tym z rodziców, które ma zostać w Polsce. W tym celu sąd może zlecić badanie dziecka i rodziców przez biegłych psychologów, może także wysłuchać dziecko w tzw. niebieskim pokoju w sądzie. Sąd sprawdza także jakie pragnący wyjechać z dzieckiem rodzic przygotował mu warunki w nowym miejscu; czy ma tam stabilną pracę, dobre warunki mieszkaniowe, jak daleko jest przedszkole, szkoła dla dziecka. Ważnym aspektem, który jest przedmiotem analizy są możliwości utrzymywania stałego regularnego kontaktu dziecka z rodzicem, który zostaje w Polsce. A zatem sąd chce wiedzieć w jaki sposób miejsce w którym dziecko ma zamieszkać jest skomunikowane z miejscem pobytu rodzica w Polsce, ile razy w miesiącu czy roku dziecko może mieć zapewniony kontakt.

Należy pamiętać, że wyjazd z dzieckiem za granicę wbrew woli drugiego z rodziców, który ma pełną władzę rodzicielską wobec dziecka w tym aspekcie, może skutkować zarzutem uprowadzenia dziecka i konsekwencjami prawnymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze