Trwa ładowanie...

Wybierasz się nad wodę. Zobacz, których miejsc unikać

Avatar placeholder
28.06.2019 12:19
Na Polskich kąpieliskach zakwitły sinice.
Na Polskich kąpieliskach zakwitły sinice. (123rf.com)

Główny Inspektorat Sanitarny stworzył listę kąpielisk w Polsce. Jest ona na bieżąco aktualizowana. Warto zajrzeć tam szczególnie przed weekendem, jeśli zamierzasz odpoczywać nad jeziorem lub innym zbiornikiem wodnym. Które kąpieliska lepiej omijać?

1. Kąpieliska, których lepiej unikać

Na mapie GIS-u zaznaczonych jest kilka czerwonych punktów. W województwie łódzkim lepiej nie kąpać się w zbiorniku wodnym zlokalizowanym w Pabianicach. Chodzi o kąpielisko Lewityn przy ul. Bugaj 110 przy prawym brzegu rzeki Dobrzynki. Zostało ono ocenione negatywnie z powodu zakwitu sinic.

Kolejnym miejscem, którego lepiej unikać jest Plaża Miejska OSiR w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie). Tam również zaobserwowano zakwit sinic.

Jeśli jesteście z Lubelszczyzny, lepiej unikajcie kąpieli na kąpielisku miejskim w Opolu Lubelskim przy ul. Rybackiej. To tzw. zbiornik małej retencji. Kąpielisko jest oceniane negatywnie z powodu przekroczonego dopuszczalnego poziomu Enterokoków. Bakterie te są bardzo groźne i trudne do wyleczenia.

Zobacz film: "Topiła się w basenie pełnym ludzi"

W województwie śląskim na czerwono świecą dwa zbiorniki wodne: w Pszczynie i Tychach.

Nie polecamy kąpać się w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące nieopodal Pszczyny oraz w Ośrodku Wypoczynkowym nad jeziorem Paprocany w Tychach. Tam również zakwitły sinice co uniemożliwia bezpieczne korzystanie z tych zbiorników.

2. Groźny zakwit sinic w zbiornikach wodnych

Sinice są organizmami samożywnymi, tzw. cyjanobakteriami. Są prawdziwym utrapieniem dla osób odpoczywających nad morzem czy jeziorem. Pojawiają się zwykle latem i wczesną jesienią. Nie warto ignorować ostrzeżeń o sinicach w wodzie, ponieważ kontakt z nimi może skończyć się poważnymi dolegliwościami.

Ekspozycja na sinice grozi zatruciem pokarmowym, w ciężkich przypadkach porażeniem mięśni i niewydolnością oddechową. Toksyny produkowane przez sinice uszkadzają wątrobę i niekorzystnie wpływają na układ nerwowy. Dermotoksyny działają też toksycznie na skórę.

Do objawów zatrucia toksynami sinic zaliczamy przede wszystkim: swędzenie skóry, pieczenie, obrzęk, rumień, pokrzywkę i wysypkę. Może się też pojawić zapalenie spojówek. Lepiej nie narażać się na takie nieprzyjemności.

Mapę z listą kąpielisk można znaleźć na stronie GIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze