Wybieramy łóżeczko dla noworodka
Zdjęcie autorstwa miguelb / CC BY 2.0
Wielu ekspertów z dziedziny pediatrii zaleca, by w pierwszych tygodniach lub wręcz miesiącach życia dziecko spało w jednym łóżku z rodzicami lub w pobliżu ich łóżka. Dzięki temu nocne karmienie jest prostsze, a noworodek łatwiej zasypia i rzadziej budzi się w nocy. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie powinno mieć swojego łóżeczka – jego obecność jest wskazana, choćby po to, by rodzice malca mieli szansę na odrobinę prywatności. Wybór odpowiedniego łóżeczka nie jest rzeczą prostą, dlatego warto skorzystać z porad sprzedawcy, który poznawszy nasze oczekiwania, z pewnością pomoże wybrać najlepszy dla nas sprzęt.
1. Rodzaje łóżeczek
Sklepy z akcesoriami dziecięcymi oferują bogaty wybór najrozmaitszych łóżeczek. Możemy przebierać w różnych kolorach, kształtach i gabarytach. Gdy dziecko ma 3–5 miesięcy, rodzice zwykle decydują się na kołyskę, którą dopiero później zastępuje tradycyjne łóżeczko. Najczęściej spotykane wymiary tego mebelka to 60/120 cm i 70/140 cm. Możliwość regulacji dna, w którą zazwyczaj wyposażone są te modele, sprawia, że są one bardzo funkcjonalne. W pierwszych miesiącach życia malucha materac jest ustawiany wyżej, gdy zdobędzie on umiejętność siedzenia, należy go obniżyć, by dziecko nie wypadło. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla matek karmiących nocą piersią jest łóżeczko z otwieranym bokiem. Wystarczy, że przystawimy je do swojego łóżka i nocne wstawanie przestaje być naszym problemem. Rodzice coraz częściej sięgają po łóżeczka-kołyski, a także łóżeczka na kółkach, które łatwo przesuwać. Innym rozwiązaniem jest łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami, które półtoraroczny maluch może już samodzielnie opuszczać. Ogromną popularnością cieszą się obecnie łóżeczka wielofunkcyjne dodatkowo wyposażone w szuflady, przewijak i półeczkę. Po zdemontowaniu boków mogą one dłużej służyć jako tapczanik, na którym nasza pociecha może spać nawet do piątego roku życia. Przed zakupem warto zatem przemyśleć kolorystykę i dostępne wzory.
2. Jak wybrać bezpieczne łóżeczko?
Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy zapoznać się z jego opisem, by znaleźć informacje o koniecznych atestach. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa normują dwie ustawy: europejska norma PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 11-1:2001, a dodatkowo Państwowy Zakład Higieny i Instytut Technologii Drewna.
Podstawą jest odpowiedni materiał. Drewniana konstrukcja wymaga oszlifowania i pokrycia nietoksycznym lakierem lub odpowiednią farbą. Niektóre kolorowe farby nieznanego pochodzenia mogą się łuszczyć przy dotyku, dlatego lepiej ich unikać. Bezpieczeństwo zapewnią krawędzie pozbawione ostrych kantów i szczebelki pokryte ochraniaczami. Pręty powinny być na tyle blisko, by nie zmieściła się między nimi głowa malca. Należy zwrócić uwagę na to, czy łóżeczko jest stabilne, a zastosowane dekoracje nie narażają dziecka na niepotrzebne urazy.
3. Jaki materac dla maluszka wybrać?
Materacyk przeznaczony do łóżeczka powinien zapewnić naszemu dziecku spokojny, wygodny sen. Najlepsze są te, wykonane z syntetycznych materiałów – pianka poliuretanowa przepuszcza powietrze i nie uczula dziecka w przeciwieństwie do kokosu i trawy morskiej, którymi często wypełniane są materace. Dobry wpływ na kręgosłup malucha mają materace twarde i płaskie. W zbyt miękki materac dziecko się zapada, co może prowadzić do ograniczenia odpowiedniej ilości tlenu, gdy maluch odwróci główkę na bok. Materace zaopatrzone w wodoodporną poszewkę lub pokrowce antybakteryjne pomagają w utrzymaniu higieny. Warto pamiętać, by były one dopasowane do rozmiaru łóżeczka. Odległość materaca od szczebelków nie może być większa niż dwa palce, w przeciwnym razie rączka czy nóżka dziecka może utknąć w wolnej przestrzeni. Najlepsze są materace mające dwie strony, które możemy zmieniać wraz ze wzrostem dziecka.
Kupując łóżeczko, zadbajmy o to, by nie tylko dobrze się prezentowało, ale było funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne. Nie wahajmy się skorzystać z rad specjalisty. Z pewnością pomoże znaleźć model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.