Trwa ładowanie...

Wszystko o urlopie macierzyńskim – kompendium wiedzy

 Agnieszka Gotówka
28.10.2020 16:44
Płatna współpraca z marką LINK4
urlop macierzyński
urlop macierzyński (istock)

Od 2016 roku zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego nie uległy zmianie, a jego długość ma związek z liczbą urodzonych dzieci. Które kobiety są uprawnione do skorzystania z urlopu macierzyńskiego i czym różni się on od zasiłku macierzyńskiego?

spis treści

1. Komu przysługuje urlop macierzyński?

Z urlopu macierzyńskiego mogą korzystać wyłącznie kobiety zatrudnione na umowę o pracę, jednak od stycznia 2016 matki pracujące na umowach cywilno–prawnych oraz studiujące mogą korzystać z dodatkowej formy pomocy, jaką jest zasiłek rodzicielski.

2. Ile trwa urlop macierzyński?

W przypadku urodzenia jednego dziecka wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni. Mama może zostać z dziećmi 11 tygodni dłużej, jeśli urodziła bliźnięta, oraz 13 tygodni dłużej – jeśli urodziła trojaczki.

Kobieta obligatoryjnie musi skorzystać z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, potem może wrócić do pracy, o ile resztę "odda" ojcu dziecka. Co ważne, na urlop macierzyński kobieta może iść już na 6 tygodni przed planowanym porodem.

3. Czy należy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie niejako "z urzędu", a więc nie musi prosić pracodawcy o zgodę na jego udzielenie. Urlop otrzymuje się po przedstawieniu w kadrach skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Jeśli kobieta opłaca składki dobrowolnie, dokument należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioskuje się natomiast o urlop rodzicielski, co należy zrobić co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

4. Zasiłek macierzyński

W trakcie urlopu macierzyńskiego (później też rodzicielskiego) kobiecie wypłacany jest zasiłek macierzyński i wynosi on:

  • 100 proc. podstawy wymiaru – w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz przez pierwsze sześć tygodniu urlopu rodzicielskiego, a później 60 proc. podstawy wymiaru w czasie urlopu rodzicielskiego (powyżej 6 tygodni);
  • 80 proc. podstawy wymiaru przez cały okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, pod warunkiem że nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie złożony zostanie pisemny wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim albo urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

>> To ubezpieczenie wesprze cię podczas urlopu macierzyńskiego

5. Urlop macierzyński – sytuacje szczególne

W trakcie urlopu macierzyńskiego kobieta teoretycznie nie może zostać zwolniona. W praktyce jednak jest to możliwe, jeśli pracodawca ogłosi upadłość lub zdecyduje o likwidacji stanowiska, na którym zatrudniona była kobieta. Warto wiedzieć, że mimo ustania zatrudnienia nie traci ona prawa do zasiłku macierzyńskiego (świadczenie wypłaca ZUS).

Po urodzeniu dziecka kobieta ma mnóstwo spraw na głowie. Najwięcej czasu poświęca dziecku, które otacza miłością i troską. Ważne, by był to okres spokojny i pozbawiony dodatkowych trosk. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli problemy pojawiają się ze strony pracodawcy.

Dla kobiety to ogromne źródło stresu. Jak sobie z tym radzić? Wynajęcie prawnika jest kosztowne, kontakt z nim w trakcie opieki nad noworodkiem też jest problematyczny. Rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej w ramach pakietu ubezpieczeń LINK4 Mama.

Gwarantuje ono profesjonalne wsparcie prawników, którzy po otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego służą poradą i wsparciem. Jeśli sytuacja tego wymaga, prawnik po ustaleniu istotnych prawnie okoliczności faktycznych i uzyskaniu potrzebnych dokumentów sporządzi pismo (do 4 w ciągu roku) i prześle je za pośrednictwem poczty elektronicznej. Kobieta otrzyma więc pomoc bez wychodzenia z domu.

Młoda mama w ramach ubezpieczenia może zgłosić się do prawnika nie tylko w kwestii urlopu macierzyńskiego, ale też w sprawach związanych z kupnem mieszkania czy samochodu. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewność, że sprawą zajmie się profesjonalista.

Płatna współpraca z marką LINK4
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement