Wszystko na swoim miejscu. Meble i wskazówki, które pomogą utrzymać porządek w pokoju ucznia
Dobra organizacja pokoju dziecka lub nastolatka to sposób na uporządkowane i ładne wnętrze. Funkcjonalne meble dostosowane do potrzeb, zainteresowań i wieku ucznia, a także wielkości pokoju, to podstawa. Inspirujące kolekcje młodzieżowych, nowoczesnych mebli dają mnóstwo możliwości i pomagają zapanować nad bałaganem.
1. Uporządkowany pokój to dobre miejsce do nauki
Jeśli każdy przedmiot ma swoje miejsce, łatwiej zapanować nad porządkiem. Przyczyną bałaganu w pokoju ucznia często bywa brak odpowiedniej liczby mebli, które ułatwiają taką organizację. Najważniejsze, najlepiej oświetlone miejsce w pokoju ucznia powinno zająć biurko do nauki. Warto zadbać o to, aby zawsze panował na nim porządek. Dobrane do wieku i wzrostu dziecka biurko powinno być wyposażone w szuflady lub szafki, w których znajdą się przybory szkolne. W zasięgu ręki powinny się znaleźć półki lub szafki na książki i podręczniki szkolne.
2. Sposoby na bałagan? Sprytne przechowywanie
Starszym dzieciom i nastolatkom, które samodzielnie dbają o porządek w swoim pokoju, warto pomóc odpowiednim wyposażeniem. Bez szafy ubraniowej w pokoju nastolatka szybko zapanuje chaos. Mebel o przemyślanym układzie półek i długim drążku pomieści wszystkie ubrania licealisty z zamiłowaniem do mody czy szkolnej elegantki. Ubrania przechowywane na wieszakach nie pogniotą się tak jak te, które znajdą się w szafkach i szufladach komody.
W pokoju ucznia nie powinno zabraknąć schowków, do których można wrzucić swobodnie różnego rodzaju drobiazgi. Szafki, szufladki i pojemniki pomogą zorganizować miejsce dla kredek, spinek do włosów, samochodzików i innych małych przedmiotów.
Dla młodszych dzieci przydatne będą pojemne kosze na zabawki lub pomysłowe siedziska ze schowkiem. Takie meble i gadżety ułatwiają szybkie sprzątanie, zwłaszcza w przypadku dzieci, które bawią się zabawkami. Po kilku latach posłużą za dodatkowe miejsce dla gości nastolatka.
3. Meble, które pomogą utrzymać porządek
Dużą popularność zyskują też meble, które pomagają zaoszczędzić miejsce. Są lekkie, neutralne stylistycznie i funkcjonalne. Łączą kilka funkcji, co świetnie organizuje przestrzeń. Przykładem jest łóżko piętrowe dla dwójki dzieci lub modele takich łóżek, które zamiast dolnego materaca mają miejsce do nauki lub zabawy. Oszczędność miejsca jest ogromna, przez co łatwiej uniknąć bałaganu. Ponadto w przestronnym wnętrzu porozrzucane rzeczy mniej rzucają się w oczy.
Równie funkcjonalne będzie łózko z szufladami, które mogą posłużyć zarówno do przechowywania pościeli, jak i np. zimowych ubrań, jeśli brak na nie miejsca w szafie. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne, funkcjonalne, młodzieżowe meble systemowe. Możemy wybrać preferowaną szerokość łóżka (od 90 do 140 cm) oraz dobrać do niego szuflady wsuwane z jednej, dwóch lub trzech stron.
4. Mały pokój i duży bałagan? Mebluj z głową
Do dużego pokoju wstawimy pojemną, nawet trzydrzwiową szafę i dowolną liczbę komód. Każda rzecz będzie miała wyznaczone miejsce, można będzie ją szybko odnaleźć i sprawnie odstawić na miejsce. Trudniej jest mądrze umeblować mały, ciasny pokój, w którym nieporządek powstaje błyskawicznie. Jak maksymalnie wykorzystać minipowierzchnię, np. 2x3 m?
To spore wyzwanie, ale możliwe do wykonania. Dobrym rozwiązaniem będzie nowoczesna meblościanka, która łączy kilka funkcji. Wybierzmy jasną kolorystykę mebli – wizualnie dodają wnętrzom przestrzeni. Takie pokoje są bardziej przejrzyste I sprzyjają nauce. Przyjemniej i łatwiej się w nich odnaleźć.
Porządek w małym pokoju ucznia pomogą też utrzymać niewielkie szafki i schowki. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, a zamontujemy je na ścianach w różnych układach. Te umieszczone niżej będą łatwo dostępne i można będzie na nich umieścić bieżące podręczniki i przedmioty, z których dziecko często korzysta.
Szafki znajdujące się wyżej mogą zostać zapełnione gadżetami, z których korzysta się sezonowo – górne mogą być zawieszone nawet pod samym sufitem. Tu warto zwrócić uwagę na modne szafki z metalu przypominające schowki w szkolnej szatni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy dużo miejsca i ułatwimy sprzątanie. Im mniej mebli na podłodze, tym łatwiej odkurzyć wykładzinę lub dywan.
5. Pokój idealny dla dziecka i ucznia
W utrzymaniu porządku w pokoju dziecka lub ucznia pomoże mała rewolucja. Czasem wystarczy przemeblowanie lub pozbycie się rzeczy, które nie będą już potrzebne. Taką zmianą może być wymiana mebli na dostosowane do wieku dziecka. Dopasowanie wystroju do potrzeb i upodobań jego mieszkańca lub mieszkańców pomoże im poczuć się w nowym otoczeniu bardziej komfortowo. Meble lub dodatki do pokoju powinny odzwierciedlać zainteresowania, a także osobowość dziecka — dzięki temu chętniej zadba ono o porządek. Na półkach warto zaś wyeksponować pamiątki z wakacji i szkolne trofea.
Partnerem artykułu jest Black Red White