Trwa ładowanie...

Wrodzone zakażenie wirusem związane z nowotworem u dzieci

Lek. Mateusz Nawrocki
21.12.2016 22:08
Wrodzone zakażenie wirusem związane z nowotworem u dzieci
Wrodzone zakażenie wirusem związane z nowotworem u dzieci

Badania wykazały związek między występowaniem najczęstszego nowotworu u dzieci - ostrej białaczki limfoblastycznej z zakażeniem w okresie prenatalnym. To kontrowersyjne stwierdzenie, że zakażenie w tym okresie może mieć związek z występowaniem tej choroby.

Naukowcy zaznaczają, że dzieci, które przeszły wrodzone zakażenie wirusem herpes były narażone trzykrotnie bardziej na wystąpienie ostrej białaczki limfoblastycznej. Najnowsze odkrycia zostały opublikowane w magazynie „Blood”.

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) to najczęstszy typ białaczki diagnozowany u dzieci, a także najczęstszy rodzaj nowotworu, który wyrywany jest u najmłodszych. Jest to schorzenie szpiku kostnego w wyniku którego produkowane krwinki białe nie spełniają swojej prawidłowej funkcji. Kolejnymi objawami są anemia i skłonność do krwawień.

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy rodzaj białaczki występujący u dzieci
Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy rodzaj białaczki występujący u dzieci (123RF)
Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Choroba najczęściej ujawnia się w 2-6 roku życia i rozwija się szybko, gdy nie jest podjęte odpowiednie leczenie. Naukowcy od dawna podejrzewali, że infekcje w dzieciństwie odgrywają znaczną rolę w rozwoju białaczki, jednak nigdy wcześniej nie mówiono, który dokładnie wirus jest za to odpowiedzialny.

CMV (cytomegalovirus) jest wirusem z rodziny Herpes, który jest szeroko rozpowszechniony i powoduje infekcje u wielu osób w każdym wieku. Ponad połowa ludzi do 40 roku życia jest zarażona tym wirusem. Człowiek, który został już raz zarażony, ma w swoim organizmie wirusa na całe życie.

U większości osób zakażenie tym wirusem przebiega bezobjawowo. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie płodu podczas ciąży. Do powikłań, które mogą wystąpić w przyszłości możemy zaliczyć wady wrodzone noworodka i utratę słuchu. Jak się okazuje to nie jedyne konsekwencje, które mogą spotkać dziecko.

Aby dokładnie zbadać związek zakażenia wirusem CMV z wystąpieniem ALL u dzieci, poddano analizie szpik kostny dzieci z ALL (ostra białaczka limfoblastyczna) oraz szpik kostny małych pacjentów u których zdiagnozowano AML (ostrą białaczkę szpikową).

Wyniki wskazują na odnalezienie śladów genetycznych wirusa u dzieci z ALL. Według danych statystycznych rozwinięcie ALL było 3,71 razy bardziej prawdopodobne u dzieci, które były CMV pozytywne. Wyniki badań wskazały również, że szczególnie narażone na rozwój choroby były dzieci hiszpańskie, gdzie statystycznie najmłodsi pacjenci byli blisko 6 razy częściej zarażeni CMV już w momencie narodzin.

Najnowsze doniesienia powinne zostać jeszcze zweryfikowane przez inne badania - jeśli potwierdzą się one, powinno być to jasnym wskazaniem do opracowania szczepionki, która zapobiegnie zakażeniu dziecka przez matkę w czasie ciąży.

Prewencja zakażenia CMV może przynieść bardzo dobry efekt i obniżyć wystąpienie powikłań w przyszłości, po narodzinach dziecka. Oczywiście zakażenie matki w czasie ciąży wcale nie musi oznaczać, że u dziecka wystąpią jakiekolwiek komplikacje w prawidłowym rozwoju lub wystąpieniu chorób w przyszłości.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze