Trwa ładowanie...

Wniosek o paszport dla dziecka

Avatar placeholder
22.01.2015 14:19
Wniosek o paszport dla dziecka
Wniosek o paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka to nie jedyny dokument, który trzeba złożyć, aby dziecko mogło otrzymać paszport. Potrzebnych jest kilka innych dokumentów, takich jak dowód wpłaty i zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu (chyba, że oboje stawią się w urzędzie wydającym paszporty). Trzeba pamiętać także o tym, że dziecko do 5. roku życia może otrzymać tylko paszport tymczasowy, na rok, a dziecko do 13. roku życia na 5 lat.

spis treści

1. Paszport dla dziecka

Zanim złożymy wniosek o paszport dla dziecka, musimy wiedzieć, jaki paszport mu przysługuje. W Polsce dziecko do 5. roku życia może mieć tylko paszport tymczasowy, i o taki możemy się ubiegać. Taki paszport jest ważny tylko jeden rok i zwykle nie zawiera biometrii, chociaż można ubiegać się o paszport dla dziecka zawierający biometrię. Dane biometryczne to nic innego jak zdjęcie i odcisk palca osoby ubiegającej się o paszport. Paszport tymczasowy dla dziecka kosztuje 30 zł, jak każdy paszport tymczasowy. Jeśli dziecko jest w wieku 5-13 lat, może otrzymać paszport na 5 lat, będzie to już paszport biometryczny, zawierający zarówno zdjęcie, jak i odcisk palca. Taki paszport kosztuje 60 zł. Nawet jeśli w czasie pobytu za granicą paszport utraci ważność, na jego podstawie można wrócić do Polski.

Wniosek o paszport dla dziecka wydaje wojewoda. Jest to wojewoda tego województwa, w którym jest zameldowane dziecko. Jeśli nie ma stałego miejsca zamieszkania, można wniosek złożyć do wojewody w miejscu, gdzie się aktualnie znajduje. Jeśli dziecko przebywa za granicą, paszport może wydać konsul w kraju w którym przebywa. Będzie to jednak paszport tymczasowy.

2. Jak wyglądają dokumenty o paszport dla dziecka?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Aby dziecko otrzymało paszport, jego rodzic lub opiekun prawny muszą złożyć kilka dokumentów. Najważniejszym dokumentem jest wniosek o paszport. Wypełnia się go wszystkimi koniecznymi danymi. Jeśli dziecko nie ukończyło 13. roku życia, nie musi się podpisywać na paszporcie, starsze dzieci już tak. Kolejny dokument to odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeśli rodzice mają dowody osobiste nowego typu lub jedno z rodziców ma dowód osobisty nowego typu. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka należy złożyć w przypadku, jeśli oboje rodzice mają dowody osobiste starego typu.

Do dokumentów dołącza się także zdjęcie spełniające wymogi biometryczne. Twarz musi być ułożona prosto, naprzeciwko obiektywu (nie z półprofilu, jak do tej pory), oczy muszą być otwarte, usta zamknięte. Twarz zajmuje ok. 80 proc. całego zdjęcia.

Opiekunowie muszą mieć także ze sobą (do wglądu):

  • dowody ososbiste,
  • dotychczasowy paszport dziecka, jeśli taki posiadało,
  • dokument potwierdzający ulgę przy opłacie za paszport (jest to ważna legitymacja szkolna dziecka).

Jeśli w urzędzie stawi się tylko jedno z rodziców lub jeden z opiekunów, konieczne jest potwierdzenie zgody na wydanie paszportu dla dziecka przez drugiego rodzica lub opiekuna. Potwierdzenie takie musi mieć formę pisemną z podpisem, a także poświadczenie zgodności podpisu wykonane przez notariusza lub organ wydający paszporty. Decyzję taką może wydać także sąd opiekuńczy.

Dziecko do 5. roku życia nie musi być przy składaniu dokumentów o paszport, natomiast już od 5 roku życia jest taki obowiązek. Wiąże się to z danymi biometrycznymi, które mają znaleźć się na paszporcie dla dzieci powyżej 5. roku życia. Na paszport czeka się około miesiąca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze